İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Çevre için yapabileceğiniz çok önemli 5 şey

Yeşim Seçen

  19 Haziran 2013

       Eğer evinizdeki akkor ampulleri CFL ve LED ampullerle değiştirdiyseniz, çöplerinizi geri dönüşüm için mutfağınızda ayrıştırıyorsanız ve bunun çevre için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, çevre yönetimi için daha ciddi adımlar atmaya hazırsınız demektir.

       Stratejik olarak yapabileceğiniz yeni adımlar biraz radikal görünebilir ancak yapacaklarınız gezegenimizin geleceği ve çevre adına çok değerli eylemler arasında yer alıyor.

  1.AŞIRI NÜFUS ARTIŞINI ÖNLEMEYE KATKI VER / Ya Hep Ya Hiç

      Aşırı nüfus artışı muhtemelen diğer tüm çevre sorunlarının en ciddi başlangıç noktası ve bu sorunları şiddetlendiren olgudur. 1959 yılında 3 milyar olan dünyamızın nüfusu, sadece 40 yıl içerisinde yüzde 100 artışla 1999 yılında 6 milyar, 2012 yılında da 7 milyar oldu. Mevcut tahminlere göre dünya nüfusunun 2040 yılına kadar 9 milyar olacağı tahmin ediliyor. 20. Yüzyılın ortasından sonra nüfus artış eğilimi azalmaya başlamış olsa da, her yeni doğum, yeni sorunların da habercisi olarak gezegenimizi selamlıyor.

      Gezegenimizin, tarım arazileri, artan gıda, tatlı su ve temiz hava ihtiyacını karşılayacak kaynakları sınırlıdır. Dünya nüfusu arttıkça, aynı kalan hatta giderek azalan kaynaklardan daha fazla insana hizmet verilmesi gerekiyor. Bu, bir noktadan sonra asla mümkün olmayacak ve bilim adamları bu noktanın zaten çoktan geçildiğini tüm dünyaya nefeslerinin yettiğince haykırıyorlar...

      Sonuçta zaman kaybetmeden ve kademeli olarak yönetilerek, gezegenimizin nüfusunun büyüme eğiliminin aşağıya çekilmesi gerekiyor. Bu ise ancak 'daha fazla sayıda insanın, daha az sayıda çocuk sahibi olmasına karar vermesi' anlamına geliyor. Bunu yapmak oldukça basitmiş gibi görünebilir ancak dünya toplumlarını etkisi altına alan duygusal, sosyokültürel ve dini nedenler, bu hayati kararın önündeki en büyük engel olarak görünüyor.

       Örneğin, gelişmekte olan birçok ülkede, kalabalık bir aile hayati önemde olabilir. Tarım sektöründe çalışanlara yardımcı olmak, ebeveynlere bakabilmek gibi nedenlerle yapabileceği kadar çok çocuk yapmak önemli olabilir. Bu gibi toplumlarda düşük doğum oranları, yoksulluk, açlık, sağlık sorunları, hastalıkta ve yaşlılıkta yalnız kalmak gibi bir dizi başka ciddi sorunu beraberinde getirebilir.

      Tüm bunları da göz önüne alarak, kendi ailenizi küçük tutun; açlık ve yoksullukla mücadele, sanitasyon ve hijyen geliştirme, gelişmekte olan ülkelerde doğum kontrolü, aile planlaması ve üreme sağlığı gibi programlara destek vermeyi acil olarak düşünmeye başlayın.

      2.AZ SU KULLAN VE TEMİZ TUT

     Yaşamamız için gerekli olan taze ve temiz içme suyu kaynakları azalırken, bu kaynaklar bir yandan da ciddi anlamda tehlike altında bulunuyor.

      Dünyamızın yüzde 70'i su ile kaplı olsa da, bunun büyük çoğunluğu tuzlu sudur. Üçüncü Dünya Ülkeleri, temiz ve içme suyu kaynaklarına sınırlı olarak ulaşabilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sağlık sorunlarının yüzde 80'i su yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Üçüncü Dünya Ülkeleri bu dramı yaşarken, Birleşmiş milletler Raporlarına göre, dünya kentlerindeki su kaynaklarının yüzde 95'i, kullanma suyu olarak kanalizasyonlara dökülmektedir.

      Yine bu bilgileri düşünerek, ihtiyacınız kadar su kullanın. Atık su oranını bir şekilde ve mutlaka azaltın. Kirletmeyin.

      3.SORUMLU GIDA TÜKET

      Yerel olarak üretilmiş gıda maddelerini tüketmek, yakıt kullanımını ve hava kirliliği oranını düşürecektir. Bunu düşünerek yerel çiftçilere ve tüccarlara destek verin. Organik et ve tarım üretimini desteklemek, akarsu ve yeraltı su kaynaklarının tarım ilaçları ve gübre kimyasallarıyla zehirlenmesini de önleyecektir.

       Sorumlu yemek demek, daha az et, süt, yumurta ve diğer hayvansal ürünlerin tüketmek ya da bu tür gıdaları hiç tüketmemek anlamına gelir. Çiftlik hayvanları, küresel ısınmaya ciddi katkısı olan bir sera gazı olan metan üretimini artırır. Bu hayvanları beslemek için yapılan besi hayvancılığı tarımında daha fazla su ve toprak kullanılır ki, bu da ayrı bir çevre maliyetidir.

       Dünya çapında hayvan yemi üretmek için kullanılan tarım arazileri, gezegenimizdeki kara yüzeylerinin yüzde 30'unu kaplamaktadır. 55 metrekarelik bir alanda hayvan besiciliği için yapılan tarımsal maliyet; 1 tondan fazla su, tarım ilacı, gübre kimyasalı kullanımı ve ormansızlaşma olarak karşımıza çıkacaktır.

        4.YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLAN

       Yürüyün, bisiklet ve toplu taşıma araçlarını kullanın. Daha az otomobil kullanın. Bu aynı zamanda sağlıklı olmanıza ve değerli enerji kaynaklarını korumanıza yardımcı olacak, üstelik bir miktar para tasarrufu yapmanızı da sağlayacaktır. ABD Toplu Taşıma Birliği'nin yaptığı bir araştırma sonucunda, toplu taşıma araçlarını kullanan ailelerin her yıl 6.200 Dolarlık bir kaynak tasarrufu yaptığı belirlenmiştir.

       Gereksiz tüm ışıkları kapatın, soğuk su yerine oda sıcaklığında su tüketin. Prize bağlı elektrikli araçların fişlerini çekin. Aşırı sıcak değilse, klima yerine ortamda bulunan pencereleri açarak serinlemeye çaba gösterin. Otomobilinizde ise asla camları açarak otomobil kullanıp, serinlemeye çalışmayın çünkü klima kullanımı sırasında kullanılan enerjiden daha fazlasını, açık camlar dolayısıyla oluşan sürtünme artışı ve zorlanma nedeniyle kullanmış olacaksınız. Mümkünse şehir şebekesinden ayrılın ve rüzgâr enerjisi, solar enerji vb. gibi yenilenebilir bir enerji kaynağı kullanın.

        5.KARBON AYAK İZİNİ AZALT

       Fosil yakıtlı elektrik santralleri ve otomobil kullanma gibi insan kaynaklı birçok faaliyet, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine yol açan sera gazlarının doğaya salınmasına yol açar.

       Bilim adamları, kuraklık, yiyecek ve su kaynaklarının azalması, yükselen deniz seviyesi ve su altında kalan adalar, kıyı bölgeleri ve çevre mültecileri konusunda zaten gerekli uyarıları çoktan yapmıştı.

       Kişisel karbon ayak izinizi ölçebileceğiniz online bir hesap makinesinden* kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Dünyadaki hükümetlerin çevre konusundaki ortak duyarlılığı ne yazık ki çok yavaş gelişmektedir ve küresel ölçekte ortak çözüm ve çaba çok önemlidir. Kendi karbon ayak izinizi düşürmeye ek olarak, kendi hükümetinizin yetkililerini harekete geçirmek için onların üzerinde baskı oluşturun ve taleplerinizi resmi girişimlerle yetkililere aktarın...

   *Karbon Ayak İzi hesaplaması için link;

  http://www.karbonayakizi.com/calculator/calculator.aspx

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çok söyleyen değil, çok iş yapan yöneticeye muhtaçsınız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak