Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üniversiteler mi...?

Dumlu Demircioğlu

  5 Ağustos 2013


        Çocuklarımız üniversite imtihanlarına girdiler, gerekli puanı aldılar ve tercihlerini de yaptılar, neticelerde açıklandı. Hiç akla hayale gelmeyen bölümleri kazandılar genellikle.
        Çünkü sistem böyle, kişinin kabiliyeti asla göz önüne alınamaz. Öğrencinin sevdiği, istediği bölüm asla tutmaz. Fen okumak ister, bakarsınız sosyal çıkar. Doktor olmak ister, bakarsınız mühendislik çıkar.  
         Ne çıkarsa çıksın netice hiç bir zaman adaletli olmaz, çaresiz öğrenci, istemediği bir bölüme kaydını yaptırır. Yaptırsa ne olur...?
        Son yıllarda ot biter misali üniversiteler çoğalmıştır. Eski deyimiyle 1 müdür, 1 mühür zihniyetiyle açılan fakülteler, maalesef eğitim öğrenimden yoksundur. Çünkü öğrenim kadrosu yeterli değildir. Olmaz.
       4 yıllık veya 5 yıllık yüksek öğrenim gören çocuk bomboş olarak mezun olur, bu hakikat artık..... Nitekim bakın bir öğrenci ne dedi:
        Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunlarının töreninde 'İşletmeye Penguen bağlasınız, o da mezun olur ' dedi ve bunu da pankart asarak söylediler..... Yine size bir misal daha.....
         Tıp fakültesini bitiren bir doktor çalıştığı yerde, savcının otopsiye çağırmasına itiraz ederek göreve gitmedi. Ne dedi biliyor musunuz.... 'Ben fakültede otopsi dersi görmedim.'  Ve de bu konu büyüdü çocuk, ispat etti...
         Tabela Üniversitelerin neticesi elbetteki budur. Öğretim elemanı araç gereç laboratuvar vesaire imkanlar olmadan üniversite açılamaz.
        Açarsanız, oradan mezun olanlar görevlerini bi hakkın yapamazlar. Doktor hekimliğini beceremez, mühendis bocalar durur, mimar da asla uygulanamayacak projeleri güya masa üzerinde yapar durur. Ama uygulanamaz...
         Tıpkı 'Şanzelize' diye ismini değiştirmeye çalıştıkları İzzet Baysal Caddesi'ndeki projelerin ve uygulamaların mantık dışı olduğu gibi.
        Bana bir tane misal verebilir misiniz. Özel üniversitelerden mezun olamayan var mı..? Yok olamaz. Çünkü oralar para üzerine kurulu uydurma okullardır.
        Nasıl ki dershaneler asıl okullarımızın kalitesini en aşağı seviyelere indirdi ise, özel üniversitelerde, asıl kaliteli bihakkın üniversitelerimizi tamamen bozmuştur.
        Bu gerçekler bilindiği halde REKLAMLARA DEVAM .... ediliyor.
                                                                 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak