Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Esas şimdi duymayan kalmadı

Kamuran Alagözoğlu

  13 Ağustos 2013

       http://www.e-sorgu.org/kadin-siginma-evlerinin-telefon-numaralari-ve-adresleri.html

       Bu kadar velvele edecek ne var diye araştırdık. Google'da küçük bir araştırmanın ardından, Türkiye'de birçok ilde açılan kadın konuk evlerinin telefon ve adreslerinin bulunduğu www.e-sorgu.org isimli bir internet sitesine ulaştık. Yukardaki linki tıklarsanız, sizlerde kadın konuk evi bulunan bütün illerin adres ve telefonlarını görebilirsiniz. İlgili bilgi metni 9 Mayıs 2013'te siteye konulmuş. Basit bir ihale ilanı ile ortalığı velveleye veren arkadaş, sonra Sayın Vali ve sonra Sayın Bakan bu siteyi nasıl görememişler anlayamadım? Çok kısa süreli bir araştırma ile benim rahatlıkla ulaşabildiğim bu siteye, isteyen herkes ulaşabilir. (Eminim benim bu yazımdan sonra süratle bu site engellenecektir) Bu sitedeki bilgilere bakarak diyorum ki; Şayet ortada bir skandal varsa, bu tüm Türkiye için geçerlidir. Çünkü hangi illerde kadın konuk evi olduğu bu sitedeki bilgilerden rahatlıkla anlaşılmaktadır.

         İhale ilanlarını ihaleyle ilgilenen firmalar takip eder, eşlerini arayan kocalar değil!
         İhale ilanlarını sadece ihaleye giren firmalar takip eder. Bunun dışında hiç kimsenin en ufak bir ilgisini dahi çekmez. Kaldı ki ihale ilanlarında işin niteliği açısından hizmetin yerine getirileceği ve ihalenin yapılacağı yerin yazılması zorunludur.

         Şimdi adeta Türkiye'ye duyuru yaptınız!
          Kadın konukevinin adresinin ihale ilanıyla ifşa edildiği şeklindeki haber ile ortalığı velveleye veren basının gazına gelen Bakan Fatma Şahin, Müdür vekilini görevden uzaklaştırdıklarını beyan etmiş. İhale ilanından hiç kimsenin haberi bile olmayacakken, şimdi tüm Türkiye'de karısını dövmek veya öldürmek için arayan kocalara, olayı manşete taşıyarak adeta özel duyuru yaptınız. Herkes bu konuyu konuşur hale geldi. Halbuki, ihale ilanından değil ama, google' dan tüm Türkiye'deki konuk evlerinin adres ve telefonlarına çok daha hızlı ve kolay yoldan ulaşmak mümkün iken, Kadın ve Aileden Sorum Bakan Fatma Şahin'in danışmanları, Tüm Türkiye'deki kadın konuk evlerinin bulunduğu illeri adres ve telefonlarını veren bu siteyi nasıl görememişler anlayamıyorum.

          Bir avuç suda fırtına koparıldı
           Basit bir ihale ilanına bu kadar gürültü koparılıyorsa, google'dan basit bir arama yapılarak rahatlıkla ulaşılan bu siteye tüm Türkiye'de ki kadın konuk evlerinin bu bilgilerini toplu halde kimin nasıl verdiği verdiği de soruşturma konusu olacak mı merak ediyorum. Bir avuç suda hiç gereksiz yere koparılan fırtına ile asıl şimdi kadın konuk evlerinin adres ve telefonlarını duymayan kalmadı dersek, sanırım tam, doğru ve yerinde tespit yapmış oluruz.

         Kadın konuk evinin yeri değişecek MİŞ !
         Biz diyoruz ki; basit bir konu, kısa bir sürede içinden çıkılmaz hale dönüştü. Bolu küçük bir şehir. Kulaktan kulağa bilgiler çok çabuk yayılır. Kimseden bir şey saklayamazsınız. Valiliğin, Sağlık Koleji'nin eski binasına taşındığı zamanı ne çabuk unuttunuz. Koksoca Bolu Valililiği'ni insanlar birbirine tarif ederken, "Gölyüzü'nden Mit binasına giden yol üzerinde..." diyerek, güya gizliliği birinci planda önem arz eden Mit binasından doğru tarif ediyorlardı. Yani vatandaş valiliği bilmiyordu ama tabelası bile olmayan Mit binasının yerini pekala iyi biliyordu. Bolu küçük bir yer. Siz ne kadar gizli tutmaya çalışsanız da, yarın birgün "Kadın konuk evi nerede" diye sorduğunuz 3 kişiden 1'i size adresini bile tarif edebilir, buna eminim. Bolu'da bir kadın konuk evinin olduğu öğrenilmesi, bunun için yeterlidir.

       Vali Özçimen Konuk evinin adresini değiştireceklerini söylemiş !
       Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Teftiş Kurulu Başkanı ile bir genel müdür ve müsteşar yardımcısının kente gelip soruşturma kapsamında çalışma yapacağı bilgisini veren Özçimen,
       "Kadın konukevi müdür vekilini, soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırdım. Buna 'görevden alınma' değil, 'uzaklaştırma' demek daha doğru olur. Konuyla ilgili olarak endişe etmeye gerek yok. Konuk evinde kalanlara en kısa süre içerisinde yeni bir yer ayarlayacağız. Yeni yer için gerekli şartlar bulunmakta. Bu şartları taşıyan yerler mevcut elimizde. Bu yerler konusunda bir karar vermemiz gerek. Kararın verilmesinin ardından konuk evinde kalanlar en kısa süre içerisinde yeni yerlerine geçeceklerdir" demiş.

         Sonuç olarak bir avuç suda fırtına koparılmıştır. Basın olayı büyütmüş, Sayın Vali ve ardından Sayın Bakan olayı örtbas edeceklerine, tam aksine yangına körükle giderek, olayı iyice abartmışlardır.

         Krizi büyütmek yerine, iyi yöneterek ortadan kaldırmak ve unutturmak bence çok daha akılcı bir çözüm olurdu..!

                                                                                      Kamuran Alagözoğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak