Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir Bayram böyle geçti

Cumhur Bandakçıoğlu

  15 Ağustos 2013
       Milli ve dini bayramlarımız büyük bir çoğunluk için tatil anlamı dışında bir şey ifade etmiyor. Çok farklı ülkelerde insanları ve hayat şartlarını inceleme şansını yakalayan birisi olarak, ülkemizin bu kültür yozlaşmasına yenik düşmesi beni oldukça üzüyor. Bu yozlaşmaya yol açan en büyük etken başta İstanbul olmak üzere, büyük şehirlerdeki ağır çalışma ve yaşam şartlarıdır. Başka türlü hiçbir açıklaması olamaz. Bayram öncesi o kaçışmanın ve 2 saatlik yolu 13-14 saatte alabilmenin anlamı; Kısaca, yaşıyoruz ama mutlu değiliz diyor insanlar.
        Zor bir Ramazan oldu açıkçası, gerek hava sıcaklığı gerekse uzun gün ışığı bu ayı yaşayanları zorladı bu yıl. Sokaklar ve caddeler genelde bu ayın saygı ve sevgisinden uzaktı. Yozlaşmanın başka bir boyutu olarak karşımızdaydı. Klasik "Tutuyorsan, bana mı tutuyorsun" deyişi fiilen dile getirilmese de, sokaklarda bu hava hâkimdi.
       Biz direnebildiğimiz kadar milli ve din bayramlarımızı layıkıyla yaşamaya ve de yaşatmaya çalışacağız. 05 Ağustos 2013 Pazartesi günü yoğun akıcı bir trafikle Bolu'ya geldik. İftarı kaçırdık ama sahur bizimdi. Bolu'da Ramazan çok daha güzel, maaile masanın etrafında toplanmak, topun patlamasını beklemek her şeye değer. Bu yıl Ramazan'a damgasını vuran konulardan bir tanesi, AKP iktidarıyla birlikte adeta bir yarışa, dolayısıyla tamamen belediye başkanlarının kişisel reklam ve propagandasına dönüşen iftar sofraları olmuştur. Türkiye'de bütün belediyeler borç batağında yüzerken, böylesine bir savurganlığı anlamak mümkün değil. Savurganlık diyorum çünkü bu iftar sofralarının amacı ve ulaşması gereken kitlelerin çok uzağında. Bu eleştirime bu sofraların bütçeleri belediye kasasından çıkmıyor diye cevap verenler çıkacaktır ki, bu daha vahim ve dinen çok daha yaralı bir durumu karşımıza çıkaracaktır. Belediyelerle her daim işi olan sponsorlar, gönülsüz de olsa bu emrivakilere boyun eğmektedirler. Gönülsüzce verilen bu desteklerin sevabı acaba ne olabilir? Bu gönülsüz desteklerle kişisel reklamlarını yapmak, bilmem kaç bin kişiye belediyemiz, başkanımız iftar verdi demek, sözde yaptıkları yardımları dillendirmek Allah katında ne karşılık bulabilir ki?  Bu yılın Ramazan ikramı bombası İstanbul Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu'dan; Sayın Başkan 6,5 Ton lokum dağıtmış! Dağıttığı lokumların paketlerine de resmini bastırmış. Ne taraftan bakarsanız bakın elinizde kalır. Bu ülke insanı her anlamda ciddi bir maneviyat kaybı yaşamaktadır. Arabesklik toplumun bir karakteri olmuştur.
        Bayram namazını bu yıl Tabaklar Camisi'nde kılamadık. İzzet Baysal Caddesi'nin Şanzelize'ye dönüştürülmesi, bizi Camlı Cami'ye çevirdi bayram sabahı. Şanzelize demişken, zemin açıkçası olmamış. Dökülen malzeme estetikten uzak, kalitesi tartışılır! Çok seneler önce yazdığımız, kaldırımlar üzerindeki elektrik ve telekomünikasyon panolarının reklam panosu işlevi görmesi fikri ele alınmış, ama ortaya devasa çirkin şeyler çıkmış. Namaz sonrası mezarlık ziyaretimiz ve ev halkıyla bayramlaşmamız güzel bir Bolu kahvaltısıyla devam etti. Saat 13.30'daki CHP parti bayramlaşması küçük bir kongreye dönüştü.  Belediye Başkan adayları ve Merkez İlçe Başkan adaylarını dinledik.  Hayırlara vesile olmasını dilemekle beraber, gelinen ve yaşanan sürecin çok sağlıklı olmadığını ve en kısa zamanda bu manzaranın dağılması tek vücut olunması gerektiğini düşünenlerdenim. Gün içinde ailemizin en büyüğü büyük amcamız Sabri Bandakçıoğlu'nun elini öpmeye en küçüğümüz Aygün Lara Bandakçıoğlu ile beraber gittik.
        Görevlerimizin büyük bir bölümünü yerine getirdikten sonra önce İstanbul'a ardından Yunanistan'ın Thasos Adası'na bir kez daha rotamızı çevirdik. Daha önce Thasos'u uzun uzun yazmıştım. İstanbul'dan gümrükteki oyalanmayı ve yarım saatlik feribot yolculuğunu saymazsak 4 saat (430 Km) gibi bir zaman sürecinde aracınızla Kavala'nın karşısındaki bu doğa harikası yeşil adaya varabilirsiniz. Antalya, Bodrum, Marmaris, Çeşme, Kuşadası, Assos'tan daha yakın. Çok daha ucuz, daha doğal, daha huzurlu. Gözünüzü ve beyninizi yoran hiç bir şey yok. Acı ama gerçek!
             
                                           

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak