Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kastamonu

Dumlu Demircioğlu

  2 Eylül 2013

   
        Geçtiğimiz günlerde bir özel davetli olarak yakın komşu ilimiz Kastamonu' ya gitmek nasip oldu. Toplantı saatlerinin dışında vilayeti gezip görmek, incelemek istedim.
        Bir tarafsız, gezgin seyyah gözüyle dolaştım, gezdim. Ne kadar iyi düşünüp şehrin içine daldığımı, gerçekleri görünce ne kadar sevindiğimi sizlere anlatamam.
       Kastamonu tarih kokan bir vilayet. Buna siz Osmanlı şehri de diyebilirsiniz, Cumhuriyet şehri de. Her iki devri içinde olarak yaşayabilirsiniz, ben yaşadım.
        Nereye başınızı kaldırsanız kocaman bir TÜRK BAYRAĞI ile karşılaşırsınız. Geceleri yüksek binaların üzerindeki ışıklı Türk Bayrakları'nın seyrine doyum olmuyor.
       Ya, ATATÜRK'ün veciz konuşmaları, hemen her yerde önünüze çıkar. Cumhuriyeti ve onun eşsiz rejimini yaşarsınız.
        Alış-veriş için girdiğiniz hemen hemen bütün dükkanlarda ATATÜRK resimleriyle karşılaşırsınız.
       Cumhuriyet Meydanı'ndaki ŞERİFE BACI Heykeli, bana göre eşi emsali olamayacak bir heykel. Adeta canlı bir şekilde İnebolu'dan Ankara'ya mermi taşıyor. Ön tarafta Şerife Bacı ve üstte ATATÜRK. Saatlerce baksanız doyamazsınız bu heykele.
        Kısacası ben Kastamonu'da ATATÜRK'ü ve CUMHURİYETİ yaşadım, demokrasiyi yaşadım, insan haklarını yaşadım, özgürlüğü yaşadım. Halkının yabancıya verdiği saygı sevgiyi yaşadım.
         Şehrin ortasından geçen dereyi saatlerce seyretseniz doyamazsınız. Yemyeşil çevrenin ortasından geçen cam gibi tertemiz billur gibi bir dere süzülerek akıyor.
         Şehri ortadan ikiye bölen bu derenin etrafı bizim İzzet Baysal Caddesi gibi işyeri. Her taraf pırıl pırıl. Trafik su gibi akıyor. Sağ taraflarda park etmek serbest. İlk 20 dk. parasız sonraki 1 saat için 1.5 lira. Bizde ise hemencecik 3 lira. Şehir içi Belediye minibüsleri her yer için tam bilet 1.5 lira. Bizde  ise 2.25 lira. En lüks yerde bir bardak çay 75 krş. veya 1 lira. Bizim Bolu'da en ucuzu 2 lira.
        Ciddi disiplinli bakımlı halkı düşünen bir anlayış gördüm. Halkın isteği dışındaki bir zoraki uygulama yok. Ve daha ne güzellikler.....
        Tavsiye ediyorum gidin Kastamonu'yu görün, ucuzluğu görün, temizliği görün, güzelliği görün ve Bolu Vilayeti'nde olmayan kanla ve gözyaşı ile kazanılan T.C. i görün, Bayrağımızı görün ve ATATÜRK'ü yaşayın.

                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak