Gazetenize sahip çıkın!

Edison !

Metin Yıldırım

  11 Eylül 2013

                        
       Thomas Edison tarihte en fazla başarısızlığa uğrayan ama aynı zamanda en büyük mucit...
         Sadece ampulü icat etme aşamasında bile 10.000'in üzerinde başarısızlığı vardı.
        O günün önde gelen gazeteleri Edison'un zamanını boşa mı harcadığını ve yapmaya çalıştığı şeyin imkansız olduğunu yazıyordu.
        5 bininci deneyden sonra genç  bir gazeteci Edison'un yanına gelip; "efendim, 5 bin kez başarısız oldunuz. Başka başarısızlıkları göze alacak mısınız ?" diye sorar.
        Edison'un cevabı ise; "ben başarısız olmadım sadece ampulün nasıl çalışmayacağının 5 bin yolunu buldum. Nasıl çalışacağına da 5 bin adım yaklaştım olur."
         Başarısızlıklar, başarının temelini oluşturacak elbet, başarının yüzde 90'ı başarısızlıktır.
        Bazen de içimiz acımıyor değil hani, hergün Bolu'nun farklı bir bölgesinde zaman, para ve emek harcanarak yapılmış olan şeylerin daha sonra kırılarak, sökülerek yeniden yapıldığını ve emeğin ve paranın çöpe gittiğini görüyoruz.
        Caddeye dökülen betonlar yeniden kırıldı. Kaldırımlar yeniden söküldü, daha sonra tamamı ile kapatılan caddeden yeniden yol açıldı.
       Bunun gibi bir dünya örnekler var. Bolumuz'da şimdide görme engelliler için yapılan yürüme parkurunun sökülerek tekrar yeniden yapılıyor olması, ortada plansız bir çalışma olduğunu gösteriyor. Ya da bu işlerin ehli olan kişilere verilmediğini ortaya koyuyor.
        Şimdi asıl sorun merakla beklediğimiz, belediyenin arkasından Pazar yerine doğru açılacak olan tünelin ucunun doğru yerden çıkmasıdır. eğer aynı plansızlık devam ederse, bu tünelin ucu Gölyüzü Mahallesi'nden çıkarsa da şaşmamalıyız. Bu riski yaşamamak için hesaplamaları doğru yerden yapalım, yoksa bu tüneli tekrardan kapatmak, yürüyüş parkurunu yeniden yapmaktan zor olur.
        

        İskan
        Son zamanlarda güzel Bolumuz'a Ankara ve çevre illerden fazlası ile müteahhitler geldi ve hala gelmekteler.
        Özellikle Ankara'dan Bolu'ya gelen müteahhitlerin, Bolu'da binayı yaptıktan sonra, kolayca ve basit bir şekilde iskan ruhsatı alabilmelerine hayretle izlenmektedir. Çünkü iskan ruhsatı almanın  zor olmadığını fazla detaya inilmediğini ve kolayca iskan verildiğini bizzat kendileri de söylüyorlar.
          "Bizim Ankara'da nerde...!" diye söze başlıyorlar; "Biz  binayı bitirdikten sonra belediye sana kaldırımın nasıl olacağını bahçe duvarının nasıl çekileceğini, çevre düzenlemesi, yeşillendirme, ışıklandırma, bahçene kaç tane ağaç dikileceğine kadar talimatını verir. Binanı gelir, santim santim ölçer ve bize altı yedi aydan önce iskanımızı vermez" diye söz ediyorlar.
       Fakat Bolu'da bazı binaların bahçe duvarını çekmeden  çevre düzenlemesi  yapmadan binaları projesindeki m2'lerine bağlı kalmadan sağdan soldan usulsüzce büyüttükleri halde, iskan ruhsatlarını rahatlıkla aldığı görülmektedir. Bolumuz'u güzelleştirmek istiyorsak, binaların ve çevresinin düzeni en az binanın yapımı kadar önemlidir. Güzel sokaklar mahalleler oluşmasını istiyorsak, biraz daha bu konularda belediyemizin hassas olması gerekmektedir.
                                                                                                                                
                                                                     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak