Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Yeni yılda 10 yeni karar

Yeşim Seçen

  18 Aralık 2013

  Yeni yıl, yeni umutlar demek ama sadece umut ederek insanoğlu hiçbir yere varamaz çünkü yapmamız gereken bir şeyler de var. İşte bu yeni yılda, sizlere kısa ama önemli 10 karar listeledim...

  1.Evinizde bulunan, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi vb. gibi elektrikli cihazlarınızı, elektrik tüketiminin minimum olduğu saatlerde kullanmaya ne dersiniz? Böylelikle enerji fatura maliyetlerinizin de düştüğünü göreceksiniz.
  2.Pet şişelerde satılan suları almayalım: Evet, evlerimizde musluklardan, gözümüzü kapatarak içebileceğimiz kalitede ve sağlıklı su akmıyor olabilir ama her yıl pet şişelerle aldığımız suların plastik şişelerinin üretilmesi için tam 1,5 milyon varil petrol kullanıldığını da bilmemiz gerekiyor. Belki de musluklarımıza takacağımız kaliteli bir su filtresi ile pet şişeyle su alımını önleyebilir, aile bütçemize her yıl ortalama 300-500 liralık katkı yapabiliriz. Bu arada plastik kirliliğinin önlenmesine ve karbon emisyonunun azaltılmasına verdiğiniz katkınızı da unutmamalısınız.
  3.Haydi bunu da yapalım ve arabalarımızda, iş yerlerimizde çay ve kahve için kendi bardak ve kupalarımızı bulunduralım. Böylece karton ya da plastik bardak tüketmemiş oluruz. Yoksa siz, gezegenimizde her yıl, yaklaşık 200 milyar adet karton ve plastik bardak tüketildiğini bilmiyor muydunuz? Bu arada, endüstriyel kahve kreması yerine organik süt kullanarak, hem organik süt üreticilerini desteklemiş, hem de nefis bir sütlü kahve içmiş hem de Fransa'da yapılan deneylerde de görüldüğü gibi, enerji tasarrufuna katkı vermiş olacaksınız.  
  4.Kâğıt Havlu Kullanmayın: Kâğıt üretmek ve bu kâğıdı tüketmek için bazı ağaçlardan vazgeçmemiz gerektiğini biliyor olmalısınız. Peki, o zaman neden hala kâğıt havlu ve peçete kullanıyorsunuz? Eskiden her evde kar beyazı ya da başka renklerde peçeteler, mutfak havluları ve ceplerde de ütülenmiş ve katlanmış mendiller bulunurdu ama gökyüzümüz de masmaviydi. Çamaşır makinelerimizde, diğer çamaşırlarımızın arasında kolaylıkla yıkayarak, tekrar tekrarkullanabileceğimiz bu eski dostları kullanmaya başlamak için hala ne bekliyoruz?Yoksa, yeniden masmavi bir gökyüzünü istemiyor musunuz?
  5.İki kilometreden kısa mesafelerde asla otomobil kullanmayın; ya yürüyün ya da beldenizin yapısı elveriyorsa ve varsa, bisiklet kullanın. Hem daha fit olacak, hem karbon ayak izinin azaltılmasına ciddi bir destek vermiş olacaksınız.  Aracınızın yakıt ve bakım masraflarından tasarruf ise, bunun size artı hediyesi olacaktır.
  6.Bir hafta sonu da vejetaryen (bitkisel) beslenin: Sadece haftanın iki günü diyetinizden eti çıkartırsanız, karbon ayak izine katkınız 1/3 ton olacaktır. Üstelik hafta sonları etin yer almadığı bir beslenme şekli, hem zor değil, hem de çok keyifli olabilir. Sebzeler, salata, etsiz sandviç, meyve ve hafif çorbalar (ama asla paketlenmiş hazır çorbalar değil), meyve kuruları, iki günlük ihtiyacınız için mükemmel lezzetler olacaktır.
  7.Hayalet/Vampir Enerji'yi durdurun: Evlerimizde kullandığımız tüm elektrikli cihazlar bekleme durumunda (standby) oldukları sürece, ABD'de 'vampir enerji' olarak adlandırılan kaçak enerji tüketimi yapar. Televizyonunuz, DVD'niz, bilgisayarlarınız, iPad'iniz, şarj cihazlarınız, cep telefonlarınız, mp3 çalarınız, müzik setiniz, çamaşır makineniz, bulaşık makineniz ve diğer tüm fişe takılı cihazlarınız, bu vampir enerjiyi harcayacaktır. Sadece bunları fişten çekerek ya da cep telefonu başta olmak üzere kapatarak, her yıl enerji faturalarınızdan yüzde 10 tasarruf yapabilirsiniz. Unutmayın, enerji tasarrufu demek, çevre korumak ve karbon emisyonunu da azaltmak anlamına gelir. Parmağınız oynatarak yüzde 10 para tasarrufu yapmak da önemsenmeyecek bir şey değil elbette.
  8.Yeşil Enerjiye Geçin: Evinizi, 'güneş panelleri ya da pilleri, jeotermal enerji' vb. gibi yeşil enerjiyle iş görür bir konuma getirmek, birçoğumuz için büyük bir inşaat projesi ya da maliyet gibi görünür. Bu konuda hizmet veren bir firmayla görüşmeniz, yenilenebilir yerel enerji firmalarıyla iletişim kurmanız, başlangıç yapmanızı kolaylaştıracaktır. Göreceksiniz, yeşil enerjiye geçiş hiç de korktuğunuz gibi olmayacak, enerji faturalarıyla boğuşmaktan da kurtulacaksınız.
  9.Lütfen ampullerinizi değiştirin: Kullandığınız klasik ampulleri, hiçbir şekilde oyalanmadan enerji tasarruflu ampullerle değiştirin. Bu değişikliklerle birlikte aydınlatma enerji maliyetiniz yüzde 80 azalacaktır dersek, neden değiştirmeniz gerektiğini daha iyi anlatabilmiş olurum.
  10.Bilinçli bir tüketici olun: Paketlenmiş ve koruyucu, raf ömrünü uzatıcı, küflenmeyi, nemlenmeyi vb. önleyici bazı kimyasallar (E kodlarıyla anılırlar) kullanılan gıdaları satın almayın. Satın almalarınızı tüketeceğiniz kadar yapın. Kaz veya kuş tüyü, kürk astar, kürk vb. gibi hayvan ürünleri kullanılarak üretilmiş hiçbir ürünü satın almayın. Örneğin, satın almak istediğiniz şık bir botun ya da çizmenin içerisinde kürk astar varsa, anorağınızın astarı kaz tüyüyle doldurulmuşsa, bu ürünleri satın almadığınız gibi, bu konudaki insani tepkinizi mağaza sahiplerine mutlaka aktarın. Petrol türevleriyle üretilen giysilerin sağlıksız olduğunu unutmayın ve satın almalarınızda, yün, keten, pamuk gibi kumaş dokularını tercih edin.
  Ve asla, kesilerek satılan bir yılbaşı çamını satın almayın ve almadığınız gibi, kesilmiş çam ağacı satan kişi ve kuruluşları, ağaç kıyımı nedeniyle en yakın ilgili yerel kamu kuruluşuna şikâyet edin...
  ŞİMDİDEN HEPİNİZE İYİ YILLAR, SAĞLIKLI VE YEMYEŞİL GÜNLER...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak