Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Frankfurt'tan yükselen ses; Dayan Mustafa Dayan!

Cumhur Bandakçıoğlu

  17 Ocak 2014

        Geçtiğimiz hafta bir kez daha Almanya, Frankfurt da geçirdik. Çocukluğumuzun en popüler çizgi filmi olan 'Heidi' sayesinde ilk defa belleğime giren bir şehirdir Frankfurt. Tam 16 yıldır aralıksız Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Heimtextil fuarına (Ev tekstili) katılıyorum. Fuar haricinde ki ziyaretleri de sayarsak, Frankfurt 'un bizim için yarı memleket olduğunu söylersem abartmamış olurum. Bu köşede defalarca gerek Heimtextil, gerek Frankfurt ve Fuarcılık, gerekse Frankfurt da edindiğimiz dostlukları sizlerle paylaşmıştım. İşte bu dostluklardan bir tanesi de Mehmet Canbolat ağabeyimizdir. 1980 yılında Almanya gitmiştir. Uzun yıllar TRT'nin Almanya temsilciliğini yapmıştır. Cumhuriyet ve Dünya gazetelerinde çalışmıştır. Almanya ve Avrupa içerikli sayısız haber ve yorumuyla Türkiye'nin sesi soluğu olmuştur. 1993 yılından bu yana Almanya'da Hessen Toplum gazetesini çıkarmaktadır.
        Aylık yayınlanan Hessen Toplum, Almanya'daki Türklerin gerek içinde yaşadığı ülkeden, gerek Türkiye'den kaynaklanan sorun ve istemlerine vede konumlarına yönelik bir yayın politikası izlemektedir. Almanya'da yerleşik ve çeşitli toplumsal işleve sahip aralarında Hessen Eyalet Başbakanı ve Frankfurt Anakent Belediye Başkanı gibi tanınmış şahsiyetlerin, köşe yazılarıyla destek verdiği bir gazetedir. Mehmet Canbolat ağabeyimiz, kendisiyle tanıştığımız 2004 yılından beri hemen hemen her yıl gazetenin Şubat ayı sayısında, benim Heimtextil fuarı ile ilgili görüşlerime de yer verme nezaketini gösterir. Okurlarına 20 yıldan bu yana tamamen ücretsiz erişen Toplum Gazetesi'nin toplam tirajı 22 bin olup, hâlihazırda ciddi bir rekora da imza atmaktadır.
         Mehmet Canbolat, çok yönlü kişiliğiyle Almanya'da kendisini kabul ettirmiş sevilen sayılan bir büyüğümüz. Türk - Alman ilişkilerine olumlu katkı ve öncülük yapan bir toplum önderi! Birçok basılı eseri var. Şiirleri ve besteleri var. Bunlardan bir tanesi de gazeteci meslektaşı Mustafa Balbay'a adamış olduğu, son yıllarda  ülkemizin içinde yaşadı ciddi süreçte adeta fenomen olan 'Dayan Mustafa Dayan' adlı eseridir. www.youtube.com/watch?v=zzWjZRxjQz0

          Hesssen Toplum her yıl 19 Mayıs'ta Langen Belediyesi'nin desteğiyle Türk Halk Dansları Festivali düzenlemektedir. Büyük coşkuyla geçen festivale her yıl Türkiye'den de bir şehir onur konuğu olmakta. Bu yıl festivalin onur konuğu Bursa. Bizde kendi şartlarımız dâhilinde ve de gönül zengini ev tekstilci dostlarımızın katkılarıyla her yıl bu festivale elimizden geldiğince küçük çapta da olsa destek olmaya çalışıyoruz. Hessen Toplum sayesinde yıllar önce yine çok değerli bir ablamızla da tanıştık. Adı Silvia Borroni. İstanbul doğumlu İtalyan vatandaşı. İstanbul Üniversitesi'nde okumuş. Mükemmel temiz bir Türkçeye sahip. Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Yunanca dillerini de ana dili gibi konuşuyor. Kendisine ait Frankfurt da bir danışmanlık şirketi var, ayrıca Hessen Toplum yazı işlerinde de görevli. Silvia Hanım da, Mehmet Canbolat ağabeyimiz gibi  bizim için çok değerli. Frankfurt ve Almanya ilgili bir sıkıntımız, bir isteğimiz olduğunda hep yanı başımızda. Gerçek bir Türkiye sevdalısı! Kendilerini tanımak benim için büyük bir ayrıcalık ve mutluluk.

         Frankfurt son yılların en ılık kış mevsimini yaşıyor. Nerdeyse park ve bahçelerde çiçekler açacak. Yine her zamanki gibi disiplinli ve hareketli bir şehir. Yılbaşı ertesi indirimler dolayısıyla çarşı pazar oldukça hareketli. Tabi bu hareket bize pek yansımıyor. Türk Lirası'ndaki değer kaybı bizi ciddi anlamda frenliyor. Geçen yıl ile karşılaştırma yaptığımızda bir yıl içinde ne kadar fakirleştiğimizi net bir şekilde görüyoruz. Ne diyelim Allah yardımcımız olsun. Bu arada içinizden Frankfurt'un Bolu Büyükelçisi, Seyfi Alp nerede der gibi sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Seyfi Alp'le bu yıl gerek onun iş yoğunluğu gerekse benim sınırlı zamanım içinde görüşme şansı bulamadık. Artık inşallah seneye.

        Fotoğraf: Silvia Borroni, Mehmet Canbolat ve bendeniz.

                                                                          

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm