Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bizden birisi; Profesör Emine Yıldız DOYRAN

Cumhur Bandakçıoğlu

  30 Ocak 2014

        Geçtiğimiz hafta Vatikan (Roma-İtalya) da bir sergi açılışına davetliydik. Ne yazık ki Antalya Fuarı ile tarihlerin çakışması, katılmayı gönülden istememize rağmen, bizi bu çok özel etkinlikten mahrum bıraktı.

         İlk, orta ve lise öğrenimini Bolu'da tamamladı. 1981 yılında Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitim bölümüne girdi. 1986'da mezun oldu. Yüksek Lisansını 1995 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve 1997'de A.B.D.'de tamamlandı. 2003 de Yardımcı Doçent, 2006 da Doçent, 2012 de Profesör oldu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi, Bölüm Başkanlığı, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Başkan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Farabi Koordinatörlüğü, Kültür Bakanlığı Resim ve Heykel Müzesi Seçici Kurul Üyeliği. Ulusal ve uluslararası alanda onlarca sunum, onlarca bildiri, onlarca makale, sayısız karma ve kişisel sergi ve ödüller.
         Her zaman anaç, yani fedakâr, yani korumacı, yani yardımsever, her zaman pozitif, her zaman güler yüzlü, kısaca, Emine Yıldız Doyran, Yıldız hoca, Yıldız abla!

          Yurtdışındaki 2 kişisel sergisini 22 Ocak 2014 tarihinde, İtalya, Roma da açtı. T.C. Kültür Bakanlığı ve T.C. Vatikan Büyükelçiliği himayesinde ve Türk Hava Yolları sponsorluğuyla gerçekleşen serginin açılışını Vatikan Büyükelçimiz Prof. Kenan Gürsoy tarafından yapıldı.
   
         Roma sanatın beşiğidir. Ülke İtalya, şehir Roma, bölge Vatikan olunca sıradan bir resim sergisinin çok üstünde bir etkinliktir 'Slancio Vitale' (Hayat Hamlesi)  ülkemiz adına. Bir tarafta diplomatlar, ruhani liderler, sanatçılar, kısaca Vatikan ve Roma Protokolü, başka bir tarafta, siyah gözlüklü korumalar, İtalyan Carabinierileri,  İsviçreli Vatikan Muhafızları! Bir film sahnesi kadar etkileyici bir atmosfer ve bu atmosferin ortasında Bolu'muzun suyuyla, havasıyla, doğasıyla yoğrulmuş bir sanatçı, bir akademisyen. Yani bizden, içimizden birisi
  Tebrikler ve de teşekkürler Yıldız abla. Gurur verdin, onur verdin. 'Slancio Vitale' (Hayat Hamlesi) adlı sergin birçok kişiye ilham kaynağı olacağından hiç kuşkum yok. Bir teşekkür de bu serginin ve çalışmanın, hayat bulmasında, 'Slancio Vitale' (Hayat Hamlesi) nin kodlarının sanatseverlerle buluşmasında emeği olan akademisyenler, Doçent Dr. Fulya Bayraktar ve Doç. Dr. Levent Bayraktar'a. Böyle bir etkinliğin, yani serginin vermek istediği mesajın kodlarını sanatseverlerle buluşturduğunuz için.
         Bu arada bu sergiye katılan hatta benim de katılmamı isteyen sevgili arkadaşım Cemil Doyran ve en sevgili arkadaşım Dila Doyran'ı da kıskanmadım desem yalan olur. Ne diyelim Cemil abi, Yıldız abla bu hızla bir yurt dışı sergisi daha açar. Artık New York mu olur, Londra mı, yoksa Moskova mı bilemem. Bizde ona katılırız Allah izin verirse.

                                                            

  Sergi den Çeşitli Kareler.
  1- İtalyan RAI TV Röportajı
  2-  Roma Başpiskoposu ve Vatikan Büyükelçimiz
  3- Yıldız Doyran, Altan Doyran, Cemil Doyran, Dila Doyran ve Vatikan Büyükelçimiz
  4- Japon Büyükelçisi ve Yıldız Doyran

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak