Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Problem kimde?

Cumhur Bandakçıoğlu

  1 Haziran 2014

         Belki, mimar arkadaşlar bana kızacaktır ama Türkiye'de gerçekten iyi mimar sayısı çok azdır. Ya da mimarlık üzerine eğitim veren kurumlar yeterli değildir. Memleketteki hemen hemen her proje, birazda yasal boşluklardan dolayı mimarların kendi fantezi dünyalarının bir yansımasıdır. Hele hele Bolumuz tam olarak curcuna mimarisinin uygulama alanıdır. Mimar arkadaşlar sıkıntının proje sahibinde olduğunu ve onların istekleri doğrultusunda proje hazırlandığı savunmasını getirebilirler. Zaten yazı başlığımın 'Problem kimde?' olmasının sebebi, sorumluluğun gerçek sahibini bulmak istememdendir.
         Bolu, Kent Meydanı'na kovuştu. Özellikle Sanat Merkezi'nin sağındaki ve soluna konumlandıran kompleksleri birçok yönden eleştirdim. Sanat Merkezi'yle bütün oluşturacak bir mimarinin çok daha yakışık olacağını söylemiştim. Sonuç olarak ortaya iyi kötü bir şeyler çıktı en azından park ve çevresi eski pespaye görünümünden modern bir görünüme geçti. Parkın Güney ve Kuzey cephelerine 2 adet kafe konumlandırıldı. Bu kafelerin dış duvarları hepimizin bildiği gibi dikey bahçe olarak düzenlendi. Bolu gibi kışları soğuk bir iklime sahip bölgelerde dış dikey bahçe uygulamasını yaşatabilmek oldukça zordur. Ekstra bakım ve ilgi ve de maliyet ister. Nitekim dikey bahçelerimiz, dünya dikey bahçe literatürüne, ilk kez kuru dikey bahçe olarak girmiş durumda. Bu bahçelerin tekrar sökülüp yenienmesi veya tamamen kaldırılması mevcut işletmelere ciddi zarar verecektir. Türkiye'de özellikle İstanbul Belediyesi tarafından yol kenarlarında uygulanan dikey bahçe modelinin bakımı, Bolu'da yapılan dikey bahçelere göre daha kolay olsa da, bana göre gerek kafe işletmelerinin gerekse Bolu Belediyesi'nin bütçeleri için pek uygun değildir. Dikey bahçe fantezisiyle Bolu Belediyesi proje üzerinden kandırılmış ve zarara uğratılmıştır. Evet, güzel ve estetik bir düşüncedir ama uygulama yeri yanlıştır. Gelelim asıl soruna, bu yapılar sıfırdan yapılmış projelerdir ve eksiksiz olması gerekmektedir. Ama heyhat!     
         Eksikliklerle dolu olduğu çıplak bir gözle bile görülebiliyor. Mimari deha bu işletmelerin ne jeneratör ne klima, ne depolama, ne atık ihtiyaçlarını düşünmemiştir. Sizlerinde fotoğraflarda gördüğü gibi Kent Meydanı'mızın karizması jeneratör, klima ve çöp konteynırlarıyla çizilmektedir. İyi mimar bu ayrıntıları düşünür ve bu yapının bir parçası gibi kamufle eder. Zannediyorum bu çirkinlikleri ve eksiklikleri gidermek işletme sahiplerine kalıyor. Eminim ki onlarda bu görüntülerden ciddi anlamda rahatsızdır. Şimdi problem kimde siz karar verin. İhaleyi açanda mı, mimari projeyi yapanda mı,  projeyi uygulayanda mı, projeyi kontrol edende mi, işletme sahibinde mi, yoksa bu görüntülerden rahtsız olan yazarda mı?

        Bu ülke düzelmez!
        Geçen hafta içinde araç muayenesi için sahip olduğum aracı İstanbul'da ilgili kuruma götürdüm. Genç kız gibi bakımlı aracım ağır kusurla muayeneden kaldı! Sebep? Ruhsat da koltuk sayısı 4+1 yazıyor, trafik tescilden ilgili kuruma giden bilgi de koltuk sayısı 6! Araçta bırakın 6. koltuğu yastık koyacak yer yok. Ruhsatı bize veren kuruluş kim? Trafik Tescil! Buyurun buradan yakın... Yapılacak işlem nedir? Trafik Tescile gidilecek düzeltme, yapılacak. Nasıl olsa vatandaşın zamanı çok, işi ne?  Allah sizi bildiği gibi yapsın sorumluluk sahipleri.
        

         Başsağlığı
         Bolu Barosu eski başkanlarından Avukat Gazenfer Günler Amcamızı kaybettik. Başta Melda Teyzemiz olmak üzere, Sevgili kardeşlerim, Funda ve Arda'ya, Bolu Barosu mensuplarına ve tüm sevenlerine, başsağlığı diliyorum.  Mekânı Cennet Olsun.

                                                                    

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm