İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Bu bakanlıklara ne gerek var?

Yeşim Seçen

  12 Temmuz 2014

     On binerce yöre ve doğal yurt güzelliği tehdit altında. HES projeleriyle binlerce akarsu vadisinin peyzaj özelliği tümüyle yok edilirken, doğal yaşam alanları çelik borularla örüldü, betonla perdelendi ve birer ucubeye dönüştürüldü.

      Kaz Dağlarından Zigana'ya, Bolu Dağlarından Istranca Dağlarına, Toroslardan Spil Dağı'na, Beşparmak Dağlarından Kaçkarlara tüm dağlar, taş, maden, kömür, kum ve kil ocaklarıyla ya da deli saçması inşaat projeleriyle delik deşik edildi, ediliyor.

       Doğal yurt güzellikleri, sit alanları, ören yeleri, milli parklar, tabiat parkları, tabiat koruma alanları, yaban hayatı koruma alanları, anıt ağaçlar ve biyolojik çeşitlilik tehlike altında. Uluslararası sözleşmelerle korunan doğal alanların bile hiçbir var olma güvencesi yok!

       Milyonlarca yılda oluşmuş kumullar, sulak alanlar, göller, hayatın kaynağı bataklıklar,  meralar, çayırlar, mesire alanları, su kenarı bitkileri, sahil şeritleri ve kıyı kenar çizgileri de dâhil olmak üzere hiçbir doğal ortam güvence altında değil; ya yok edildi, ya tahrip edildi ya da mevcut bir projeyle yok edilme sırasını bekliyor. 

       HES aldatmacasıyla ticari işletmelere peşkeş çekilen sular, yerel yerleşimcilere, bağ bahçe sulayanlara, balık çiftliklerine parayla satılıyor

       Cumhuriyet tarihinde görülmemiş doğal ve coğrafi yıkım yaşanıyor ve bir de sözde 'Çevre ve Şehircilik' ve 'Orman ve Su İşleri' adı altında iki ayrı bakanlık bulunuyor. Doğal çevre ve yurt güzellikleri yağmalanırken seyirci kaldıkları yetmezmiş gibi, aldıkları kararlarla bu yıkımları destekleyen bu bakanlıkların lağvedilmesi gerekiyor çünkü görevlerini yapmıyorlar. Görevlerini yapmıyorlarsa bu bakanlıklara ne gerek var? Bakanlıklara güvenildiği için, her gün bir doğa parçası yok olup gidiyor. Bu bakanlıklar olmazsa, doğal ortamları koruyan bir resmi kurum olmadığı bilinir ve yurttaşlar, doğal ortamları kendileri korurlar...

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Az şey bilirsek bir şeyin doğru olduğuna emin olabiliriz, bilgi artınca şüphede artar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak