Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Oruç tutan neden az

Ali Özdemir

  16 Temmuz 2014

  Bu yazıda öne süreceğim konular kişisel görüşlerimdir. Bunların tümü doğrudur ya da yanlıştır diyemem. Sadece gözleme ve iletişimlere dayalıdır.

   

  46 yaşında bir eğitimciyim. Hasbelkader ergenlik çağından beri İslam dininin emir ve yasaklarına riayet etmeye çalışıyorum. Aşırı muhafazakar (tutucu) ya da ateist (dinsiz) de değilim.

   

  Bu yaşıma kadar İslamiyeti ve diğer dinleri anlamak / öğrenmek için onlarca kitap, yüzlerce makale okudum. Hala da incelemelerimi sürdürmekteyim.

   

  30 yıldır devam eden İslam dinini öğrenme sürecimin sonucunu bir kitap olarak yayınlamayı da düşünüyorum. Kitabın taslağı da hazır durumda. Ancak anarşist, mürted, kafir, dinsiz, reformist, laikçi, şirk koşan, günahkar vb. gibi damgalar yemekten, dışlanmaktan çekindiğim için çalışmamı erteliyorum. Yazacağım kitapta İslam dininden, Kur'an-ı Kerim'den ne anladığımı, 114 sureden öğrendiklerimin ne olduğunu, dine bakış felsefemi ifade etmek istiyorum. Ancak çoğunluğu Sünni ekolünün Hanefi mezhebine bağlı olan Türk halkının demokrasiyle eşleşmeyen sert tepkilerinden çok çekiniyorum.

   

  Dünya üzerinde yaşayan 1.5 milyar Müslümanın tabi olduğu bir tek kutsal kitap (Kur'an) olmasına rağmen uygulamada bir çok mezhep (Hanefi, Maliki, Hanbeli, Şafii, Caferi,  tarikat, cemaat, fraksiyon karşımıza çıkmaktadır.

   

  Kur'an-ı Kerim ve peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in sünneti dışında İslamiyete bir çok eklemenin yapıldığını düşünüyorum. Doğru olmayan bir çok emir sahih hadis diyerek dinimize sokulmuştur. Aşağıdaki çizelgede önde gelen dört mezhebin çelişkili açıklamalarına bazı örnekler verilmiştir.

   

  2014 yılı itibariyle yaşadığım küçük Anadolu şehrinde yaşayan bir çok yetişkin insanımızın oruç tutmadığını görüyorum. Bu konuda onları asla suçlamıyorum. Zira insanların kafasında oluşan İslamiyet fotoğrafı çok bulanıktır. Yani insanlarımız gerçek İslamiyeti bilmemektedir. Namazlarda okunan duaların anlamını, camilerde okunan Kur'an ayetlerinin anlamını bilen çok azdır. Ayrıca piyasada bulunan 20 kadar Kur'an meali arasında da çok önemli farklar vardır.

   

  Radyo, TV, gazete, kitap, dergi, web sitesi gibi mecralarda topluma seslenen din uzmanlarının ifade ettikleri birbirinden çok farklıdır. Herkes kendine göre bir din anlattığı için kafası karışan sıradan insanlarımız dinden uzaklaşmaktadırlar. Mehmet Şevket Eygi, Cemalnur Sargut, Abdülaziz Bayındır, Süleyman Ateş, Yaşar Nuri Öztürk, Şahin Filiz, Adnan Oktar, Hayrettin Karaman, Nihat Hatipoğlu, Ahmet Mahmut Ünlü, Mustafa Karataş, Eren Erdem, İhsan Eliaçık, Fethullah Gülen, Mustafa İslamoğlu, Bayraktar Bayraklı, Turan Dursun, İlhan Arsel, İskender Evrenosoğlu vb. gibi kişilerin din konusundaki izahatları birbirini tutmamaktadır.

   

  S. Arabistan'da güneşin doğuşuyla batışı arasındaki zaman 10-13 saat arasında değiştiği için bu ülkede oruç tutmak nispeten kolaydır. Ancak insanlar ülkemizde 16-18 saat oruçlu kalmak zorundadırlar. Bu da bedenen ağır işlerde çalışan bir çok insanımızın dayanma gücünün üzerinde bir zamandır. Hele ki kutuplara daha yakın ülkelerde (Almanya, Hollanda, Finlandiya, Danimarka, İsveç vb.) yaşayan Müslümanlar 20-23 saat oruç tutmak zorunda kalmaktadırlar.

   

  Bazı din uzmanları (Abdülaziz Bayındır, Bayraktar Bayraklı vb.) ülkemizde oruca başlama saatinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yanlış hesaplandığını bu nedenle insanların 60-70 dakika fazla oruç tutmak zorunda kaldıklarını da ifade etmektedirler.

   

  Konuyu toparlarsak, mezhepler, tarikatlar, cemaatler, gerçek bilgileri saklayan din uzmanları nedeniyle Türk halkı gerçek İslamiyeti öğrenememektedir. Dinin ne olduğunu bilmeyen insanlar ise namaz, oruç, zekat vb. gibi ibadetlerden uzak durmaktadırlar.               

   
  Önde gelen mezheplerin çelişkilerine örnekler

   


   

  Kaynak: http://www.kurandakidin.com/2011/10/14-mezhepler/

  Ali Özdemir

  www.aliozdemir.net

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak