Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Deniz kıyıları halka kapalı !

Yeşim Seçen

  8 Eylül 2014

        3621 Sayılı Kıyı Kanunu'nun 6. Maddesine göre; 'Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.'

        Bir yaz sezonu daha geldi geçti ama büyük bir ihtimalle birçoğunuz, üç tarafı denizlerle, sahilleri de tel örgülerle çevrili ülkemizde ayağınız denize sokamadınız çünkü üst düzey gelir gurubuna dâhil değilseniz yani orta ve alt gelir kategorisinde bulunuyorsanız, plajlardan yararlanmak neredeyse imkânsız. Örnek vermek gerekirse, üç sene önce ücretsiz olan Kilyos Belediye Plajı, 10 lira, hafta sonu ise 25 Lira. Solar Beach adlı bir başka plajın giriş ücreti hafta sonu 45 Lira idi. Yine muadil başka plajlar da aynı ücreti alıyor. Turistik Akdeniz ve Ege'den sanırım söz etmeye hiç gerek yok, buralarda fiyatlar ateş pahası.

        Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım; 3 kişilik ve 1200 lira maaşlı çekirdek bir aile plaja gidecek. Yol ve plaj girişi, bu ortamda bir şeyler yenmesi ve dönüş yolu derken ortaya tatil köyü harcamasına benzer rakamlar çıkıyor. Bu durumda dar gelirli ailelere, tel örgülerle çevrilmemiş, her türlü kirli atıkla dolu, hiçbir can güvenliğinin olmadığı kayalıklar, varsa ıssız kumsallar, gözden ve şehirlerden uzak kıyı bölgeleri kalıyor. Zaten plaja para verecek gücü olmayan ailelerin buralara gidebilmesi hayalden başka bir şey değil. Kaldı ki, kayalıklarda yüzebilecek aileleri de düşünemiyoruz.

       Haliyle birçok orta ve dar gelirli yurttaşımız deniz kıyısından yaralanamadan ve sadece manzaraya bakarak yaz mevsimini geçirmiş oldu ve gelecekte de olacak gibi görünüyor.

       Girişte ne demiştik; 3621 Sayılı Kıyı Kanunu'nun 6. Maddesine göre; 'Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.'

        Peki bu sizce de öyle mi?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak