Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Rengi Kara Olup da Hayrolan ?

Eren Yeşil

  30 Ekim 2014
         Her şeye bir kulp takmakta üstümüze yok. Hurafe inançlara da bayılırız. Renklere karşı ise medyumdan farkımız yok. Her renge bir anlam yükler renklerin bize gelecekten haber verdiğini dahi düşünürüz.
        Rüyasında yeşil görünce para geleceğini düşünenleri mi söylemeli? Yolda kara kediyi görünce; "hayır olsun başımıza bir iş gelecek ya" diyeni mi ?
         Kara Fatma'lar da sarmışsa rüyada çevremizi eyvah ki eyvah !  Siyaha beyaza, sarıya laciverte ve kırmızıya gönül verenleri ise ayrı tutmalı. Onlar için renklerin anlamı yok, onların ki sadece aşk.
         Gelelim Kömür Karası'na. Kömür Karası nedir bilir misiniz ? Aslına bakarsak kömür nedir ? Türkiye'de en saygı duyduğum ve sürekli takipçisi olduğum kurumların başında gelen Türk Dil Kurumu bakın nasıl açıklamış kömürü;
         "Madencilik. Karbonlu maddelerin kapalı ve havasız yerlerde için için yanmasından veya çok uzun süre derin toprak katmanları altında kalıp birtakım kimyasal değişmelere uğramasından oluşan, siyah renkli, bitkisel kaynaklı, içinde yüksek oranda karbon bulunan katı yakıt"
         Hurafeyi, batıl inançları bırakıp dönelim gerçeğe. Çok yüksek maaş almıyorlar. Güvenli bir ortamda çalışmıyorlar. Meslek hastalığına yakalanma riskleri de çok yüksek. 
         Mesai saatleri bittiğinde hava da karardığından gün ışığına hasretler. Tıpkı Mayıs'ın 13'ünde yani toplumun uğursuz rakamı  olarak bilenen 13 Mayıs'ta Soma'da toprağın altında son nefesini veren 301 madencimiz gibi...
         Ve sıradaki ilimiz Karaman –Ermenek. Her yer karanlık ve sular altında. Sanki cehennemi yaşar gibi. Gün yüzü görmeyen bedenler,  şu an ne yapıyorlar diye sorarsanız umarım nefes alıyorlardır derim.
         Onlar için dua edelim diyeceğim ama dua etmeyi de beceremez hale geldik. Twitter'a, Facebook'a kara kurdela koyunca çözülüyor sanki tüm sorunlar. Dualarımızı bile klavyede eder hale geldik.
        Yine ateş düştüğü yeri yakacak, yine bu gözü kara insanlar üç kuruşa yerin dibinde kazma sallayacak.
        Tek temennim, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sözü artık gerçek olsun. Hiçbir şey eskisi gibi olmasın ve değişsin...
                                                                                

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak