Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Yeşil bir Yeni Yıl

Yeşim Seçen

  31 Aralık 2014

       Yeşil bir yeni yıl, hepimiz için hayatı kolaylaştıracak, doğayı ve çevreyi koruyacak, gezegenimizde daha küçük ayak izleri bırakacak  bazı prensip kararları almanızdan başka bi şey değil ve bakın bu uygulamada neler var...

       SU

       Dişlerinizi fırçalarken açık bırkatığınız musluğun yıllık artı su sarfiyatı, aile başına 6 tondur. Lütfen musluğu açık bırakmayalım!

       OTOMOBİL

       Otomobilinizin hava filtrelerini muntazam olarak yenileyin. Yeni bir oksijen sensörü, aynı yakıtla  yüzde 15 daha uzun mesafeye gitme imkânı sağlayacaktır.

       Otomobilinizin lastik hava basıncının normal değerlerden aşağıya düşmesine izin vermeyin. Bunu yapmanız size, yüzde 3 daha fazla yakıt kazandıracaktır.

        Aracınızın 90 kilomtreyi geçmesiyle birlikte, her fazladan 15 kilometrede, litre başına 20 kurş daha fazla maliyetle karşılaşacaksınız. Yani, 120 km süra yaparsanız, harcadığınız yakıtın litresi size 40 kuruş artı maliyet getirecektir. 40 litrelik deposu olan bir aracın yakıtı 120 km süratle tüketilecek olursa, bu size 16 lira ekstra maliyet getirecektir. Milyonlarca araçtaki maliyeti düşünürseniz, ortaya çıkacak ısraf edilen enerji ve ekonomik maliyet ürkütücü oacaktır.
   
       Kısa mesafeler için asla aracınızı kullanmayın; caddeler uygunsa ya bisiklet kullanın ya da yürüyün ya da toplu taşıma araçlarını kullanın. Hem daha fit ve sağlıklı olacak, hem de doğa ve çevre için katkı vermiş olacaksınız, Üstelik araç yakt faturalarınız da düşecektir.

        ENERJİ

       Kullandıktan sonra kapatıp fişten çekmeden bıraktığınız elektrikli ve elektornik aletlerin aylık artı enerji (vampir enerji) maliyeti, 10 - 15 liradır. Bu vampir enerji maliyeti yılda 100 doları bulacaktır.
   

        Güneş panelleri ve pilleri, sıca su tankları, jeotermal enerji gibi çevre dostu yenilenebilir enerji seçenekleri sizleri korkutmasın ve evlerinizde, işyerlerinizde, çevre dostu yeşil enerjiye geçişi düşünün ve bunu düşündüğünüz kadar zor olmadığından emin olun. Yapmanız gereken, bu konuda hizmet veren firmaları listelemek ve sizin için en uygun olanı seçerek, onları aramak. Sizi ne yapmanız, yeşil enerjiye nasıl bir geçiş yapmanız konusunda bilgilendirecek ve bu konuda yardımcı olacaklardır.

       Bugünkü haliyle enerji kullanımının dünyamıza büyük çevre maliyetleri getirdiği biliniyor ama bilmekle kalmamalı, bunu minimuma inidirebilmek için bir şeyler de yapmalıyız. Örneğin, hiç vakit kaybetmeden konut ya da işyerimizdeki tüm ampüllerimizi, çevre dostu ve uzun ömürlü, yüzde 80 daha az enerji kullanan enerji tasarruflu led ve florasan ampüllerle değiştirebiliriz. Hem elektirik faturalarımız düşecek, hem de gezegenimiz için bir şeyler yapmış olacağız, üstelik aydınlatma değerlerinden hiçbir kayıp vermeden.


         GIDA GÜVENLİĞİ

         USDA Organic, Ecocert, IMO, ICEA, Etko gibi organik etiketi taşıyan ürünleri tüketin ve kullanın. Bu ibareler, bu ürünlerin doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde, sürdürülebilir yöntemler kullanılarak üretildiği anlamına gelir. Etiketlere dikkat ediyoruz!

         PLASTİK

         PET şişeyle su tüketiyoruz ve bu gerçekten de hayatımıza büyük kolaylıklar getirdi; suyu satın alıyoruz ve bardağa bile ihtiyaç duymadan, aracımızda ya da herhangi bir toplu ulaşım aracında, yolda, sokakta, okulda, parkta, bir alışveriş merkezinde, yazın plajda, dağda, bayırda ve aklımıza gelebilecek her yerde su ihtiyacımızı giderebiliyoruz... Elbette bu konforun da gezegenmize bir maliyeti var; heryerde oluşan dev gibi plastik dağları, ormanları, kırları, akarsu boylarını, göllerin tabanını, deniz diplerini, kıyıları ve kumsalları kaplayan ve neredeyse bin yıl yok olmayacak bir kirlilik...

         Bu PET şişeleri üretebilmek için her yıl 1,5 milyar varil petrol kullanılması da ödediğimiz bir başka bedel.

        İş yerinizde, ofisinizde, okulunuzda, evinizde, seyahatte, plajda, doğada, piknikte ya da herhangi bir yerde; çay, kahve, meyvesuyu, su gibi meşrubat ve içecekleriniz için kendi kupalarımızı kullanacak olsaydık, yılda 60 milyar adet karton ve plastik bardağın çevre ve ekonomik maliyetini önlemiş olurduk.

        Plastik poşetler, sigara izmaritlerinden sonra ikinci en büyük çöp grubunu oluşturur. Her yıl doğaya bırakılan ve rüzgarın önüne katılan 4 milyar plastik poşet, derelere, göllere, ormanlara, okyanuslara ve diğer denizlere, plajlara sürüklenerek çevre kirliliği oluşturuyor.

        Denizlere sürüklenen plastik poşetler her yıl, bir milyon kuşun ve balina, fok, deniz kaplumbağası dahil yüz binlerce diğer deniz memeli hayvanının boğularak ölmesine neden oluyor. Bu poşetlerin ekonomik maliyeti ise 500 milyon dolar.

        Plastik poşetlerin kullanımınn kesin olarak yasaklanması ve bez torba, ya da file gibi çok kullanımlık alışveriş torbalarının zorunlu hale getirilmesi, gezegenimize yapılacak en büyük iyiliklerden birisi olacaktır.

        MODA

         Büyük zincir mağazaları düşük fiyatlarla çok cazip giysi modelleri ve zengin seçeneklerle çılgınca bir tüketim arzusu uyandırıyor ancak bu cazibenin ve delice tüketimin bir de görünmeyen yüzü var. Hindistan gibi yoksul Asya ülkelerinin yoksul çiftçileri, milyonlarca dönüm verimli topraklarda dünya açlığı ve kendileri için gıda üretecek yerde, milyonlarca ton su kullanarak, GDO'lu pamuk üretiyor!

        Ucuz moda, petrol bazlı, yüksek toksik sentetik kumaş ve boya endüstrisini destekler. Üretim ve nakliye sırasında milyonlarca ton fosil yakıt kullanılırken, hazır giyim işçilerinin merdiven altı üretim alanlarında insanlık dışı koşullarda ve güvencesiz, güvenliksiz çalıştırlarak sömürülmesine hatta yaşamlarını kaybetmelerine neden olur.

        Bu sene için yeni giysilere ihtiyacınız olup olmadığını düşünün ve sadece ihtiyacınız olanı satın alın. Giysi satın alırken altı ay içerisinde modası geçmeyecek ve her zaman kullanabileceğiniz kombinler seçin. Alışverişinizi yapabileceğiniz tasarruflu mağazaları keşfedin ve lütfen modanın tüket at çılgınlığından uzak durun.

        Bu önerileri 2015 yılının ilk gününden başlayarak hayatımızın bir parçası haline getrelim ve yaşanabilir bir dünya için bir şeyler yapalım...

        Hepinize iyi yıllar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak