33 senedir Bolu halkı bu gazeteyi okuyor. Gazetemizdeki mesaj ve yorumlar, ne kadar çok okunduğumuzun KANITIDIR

Türk Malı bunlar

Eren Yeşil

  19 Ocak 2015

        Meslek gereği Çocuk ve Oyuncakla iç içe olunca haliyle çizgi filmleri de çocuklar kadar yakından takip etmek gerekiyor çoğu zaman.
        Bu sayede çocuklar neyi izliyor,neyi çok seviyor,neyi  izlemeli ,neyi izlememeli biraz olsun fikir edinebiliyor insan.
       Kendi çocukluğumuza döndüğümüzde Taş Devri'nden  Red Kit'e, Şirinler'den Tom ve Jerry'ye  kadar uzanıp gidiyor liste ve çocukluğumuzun tanığı bu efsane kahramanların hepsi ne yazık ki Türk Malı değil, yurt dışından ithal çizgi filmler olduğu gerçeği ile yüzleşiliyor tekrardan.
       Aslına bakarsak da çok sevdik onları. Taş Devri'nin Fred Çakmaktaş'ını, Şirinler'in Gargamel'ini, Tom ve Jerry'nin aklı başına bir türlü gelmeyen kedisi Tom'u kim unutur ?
        Temel Reis'i, Heidi'yi, Ayı Yogi'yi, Arı Maya'yı, Kaptan Tsubasa'yı, Pembe Panter'i, Hayalet Casper'ı, Ninja Kaplumbağ'ları, Tweety'yi, Sylvester'ı, He Man'i nasıl unutabiliriz.
        Onları unutmaya görelim yurt dışından ithal çizgi filmlerin yerini son yıllarda yerli yapımların aldığını görmek ayrı bir mutluluk ve onur veriyor bizlere.
       Yerli kahramanlara sözü bıraktığımızda Pepee çıkıyor karşımıza. Ayşe Şule Bilgiç'in yarattığı ve hayat verdiği karakter Pepee'nin yabancı yapımlar karşısındaki başarısını görünce farklı bir gurur yaşıyor insan.
       Bu ay sonunda  okulların kapanmasıyla sinema filmi vizyona girecek olan ve çekimleri Abant'ta yapılan Köstebekgiller'e de ayrı bir sayfa açmak gerekiyor ki Köstebek'ler hiç de bu kadar şirin görünmemişlerdi bizlere.
         Bir başka yerli yapım olan Canım Kardeşim'e geldiğimiz vakit isim benzerliğinden dolayı  Tarık Akan ve Halit Akçatepe'nin başrolünü oynadığı Canım Kardeşim'le karıştırılıyor çoğu zaman, bilhassa Google Bey bunu çok yapıyor. Çekirdek bir ailenin, iki küçük kız kardeşin hayatını konu alan yerli yapım çizgi film çocukları adeta büyülüyor.
       Ve tabiki diğer yerli yapımlar Keloğlan Masalları'nı, Nane Limon'u, Niloya'yı ve Can'ı da unutmamak gerekiyor.
       Son olarak çocuklarımızın en yakın arkadaşlarının, benimse mesai arkadaşlarımın yani sevimli kahramanlarımızın  yaratıcılarına ve yapımcılarına  çok teşekkür ediyorum. 
   
                                                                                      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak