Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Madem çok seviyordunuz, neden bir siyah çelenk koymadınız!

Cumhur Bandakçıoğlu

  23 Şubat 2015

        Madem çok seviyordunuz, neden bir siyah çelenk koymadınız!
        Son yıllarda Ocak ve Şubat ayları iş hayatımın en yoğun dönemi olarak geçiyor. Tabiri yerindeyse nefes almadan bir koşuşturmanın içindeydim. Dolayısıyla Bolununsesi 'ndeki köşemizi uzunca bir müddet boş bırakmak zorunda kaldık.  Yazı yazmamıza rağmen gün ve gün Bolu gündemini takip ettik. Tarihin belkide en büyük ve de uzun dönemli ambargosuna kafa tutan İran, Şubat ayındaki ilk durağımızdı. Hemen arkasından Rusya'ya geçtik. Parası yarı yarıya değer kaybetmesine rağmen, ilke ve hedeflerinden hiçbir şekilde taviz vermeyen, bizi yıldırmak isteyenler tarihimize bakar ve ders çıkartır diyen, kendisine ambargo uygulayan Avrupa'nın, aslında ekonomik olarak nasıl bir pişmanlık içinde olduğunu çok iyi bilen, güçlü duruşuyla halk desteğini % 80'lerin üzerine çıkaran Putin Rusyasıyla karşı karşıyaydık. Büyük devlet, devletini seven ve her türlü sıkıntıya rağmen göğüs gerebilen büyük millet nasıl olunuru bir kere daha gördük. Acaba Türkiye'de bugün paramız yarı yarıya değer kaybetse ne olurdu?
         Moskova dan 19 Şubat günü Antalya üzerinden İstanbul'a uçtuk. 30 yıllık bir havayolu kullanıcısı olarak, İstanbul'da 2 gün yağan kar yağışı sebebiyle hayatımın en sefil yolculuğunu yaşadım. Başta THY markasını ve ülkemizi zora sokan bu beklenmedik durumun gerisinde kriz yönetimi zafiyeti, dolayısıyla mevcut durumla ilgili B ve C planı eksikliklerinin ortaya çıkardığı yani tipik, kalıtsal ülke ve yurdum insanı hastalığını görüyorum. Eminim ki yeterli kar temizleme aracı ve yer hizmetlerinde kullanılan araçların buzlu ve karlı zeminde hareket edebilme kabiliyetleri yüksek olsaydı, bu büyüklükte bir kriz yaşanmazdı.  Türk Hava Yolları, Türkiye'nin bana göre en büyük dünya markasıdır. Özellikle ikram ve servis fazlalarıyla rakiplerinin önüne geçmiştir. Bu büyük markanın Türk Hava Yalanlarını dönüşmemesi için her türlü tedbir, gerek havada gerekse yer hizmetlerinde alınmalıdır.  Altyapısı tam oturmadan hızlı ve hormonlu büyümeler maalesef ülkemizde sonraki aşamalarda ciddi aksaklıkları önümüze çıkartmaktadır. Tıpkı, dışarıdan görüldüğünde muhteşem gözüken dev plazalar, siteler gibi, tıpkı yeni açılan üniversiteler gibi, ya da İlk olumsuz hava şartlarında patlayan yürüyüş yolları, kaldırımlar gibi.
         Bu süreçte Bolumuzda ki en büyük gelişme, Bolu halkı tarafından çok sevilen valimiz Sayın Ahmet Zahteroğulları'nın merkeze alınması oldu. Daha bir yıllık görev süresini bile tamamlamadan, bir bürokratın böyle bir durumla karşılaşması olsa olsa sadece Türkiye'de ve 3. Dünya ülkelerinde olur.  Bolu halkının hemen hemen % 100 mutabakatla sevdiği, saydığı ve de güven duyduğu Sn. Zahteroğulları'na karşı yapılan bu tasarrufa karşı tepkiler sadece köşe yazarlarına ve mesaj köşelerine kalmamalı, filli bir eylemede sahne olmalıydı.  Keşke Bolu halkı bir araya gelip bu tasarrufun Bolu'daki temsil makamı olan AKP İl Başkanlığı'na sembolik olarak siyah bir çelenk bırakabilseydi. Belki bir ilk olur. İyi bir mesaj verilebilirdi.
      

       Bolu'nun güzel insanları
       Kim ne derse desin Şubat ayı sevimsizdir. Bu soğuk ve kasvetli ayda çok sevdiğimiz, Bolumuzun birbirinden güzel insanlarını birbiri ardına kaybettik. Boluspor'un unutulmaz futbolcu ve yöneticilerinden, İbrahim Çelik Amcamız,  komşumuz Melek Karabacakoğlu Hanım Teyzemiz ve de eski Boluların bildiği, hatırladığı Ahmet Yalçın Abimiz,  Hakk'ın rahmetine kavuştular. İbrahim Amca son derece beyefendi bir insand,ı karşısındaki herkese değer verirdi. Onun yanında hep kendinizi iyi hissederdiniz. Melek Teyzemiz, sohbeti hoş değerli bir büyüğümüzdü, her görüşünde güleç yüzüyle halimi hatırımı sorardı, Ahmet Abi,  ailemiz için çok değerli bir isim olan rahmetli, Avukat Hayrettin Yalçın büyüğümüzün oğluydu.  Bolu'dan uzakta olmasına rağmen, hep yanımızdaymış gibiydi. Benim hatıralarımda, hep Hayrettin Amcamızın Lacivert Peugeot 504'ünu parlatırken haliyle yer alırdı. Hepside birbirinden güzel ve örnek insanlardı.  Çelik, Karabacakoğlu ve Yalçın ailelerine ve sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Mekânları Cennet olsun.

        Geçmiş Olsun
        Bolununsesi ,  Bolulular'ın sesi, Kamuran Abimize, geçirmiş olduğu rahtsızlık sebebiyle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah beterinden saklasın.

                                             

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak