Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Rakamlarla Çernobil

Yeşim Seçen

  25 Nisan 2015

  RAKAMLARLA ÇERNOBİL

  *Patlamadan önce reaktörün 10 kez kontrolden çıktığı (normal operasyon koşullarının dışında çalıştığı) biliniyor yani nükleer felaket 'GELİYORUM!' diyordu...

  *'Soğutmaya destek veren enerjinin kesilmesi' hali gibi acil durumlarda soğutma sisteminin devreye girmesini test etmek amacıyla yapılan deney sırasında patlama gerçekleşti.

  *Nükleer kaza sonucu oluşan patlamayla, İkinci Dünya Savaşı'nda Hiroşima'ya atılan atom bombasından 400 kat daha fazla radyasyon açığa çıktı ve 150 bin kilometrekarelik (Marmara Denizi'nin 13 katından daha büyük) bölge, radyoaktif sezyum elementi tarafından kirletildi.

  *Çekirdeğin yaklaşık yüzde 5'i atmosfere çeşitli radyoaktif partiküller şeklinde karıştı.

  *Patlama bölgesindeki yaklaşık 2.600 kilometrekarelik alan, 'girilmesi yasak bölge' ilan edildi.

  *Patlama sonrası radyasyon bulaşığı bölgeleri temizlemek için 500 binin üzerinde asker ve işçi görevlendirildi; 11 ile 18 milyar dolar arasında para harcandı. Bu işçilerin birçoğunun geçen süreç içerisinde radyasyona bağlı hastalıklardan öldüğü düşünülüyor.

  *Patlama sonucu çıkan yangının söndürülmesi,  radyasyon kusan santralin beton bir mezara gömülmesi, radyasyon bulaşığı evlerin, depolama tesislerinin temizlenme ve imhası, yerleşik halkın tahliyesi, güvenlik, itfaiye hizmeti, acil kurtarma gibi amcalarla yaklaşık 800.000 (sekiz yüz bin) kişi 2 yıl boyunca müdahale etti.

  *Patlamanın olduğu 4 numaralı reaktör, 1986 yılında aceleyle betonla kaplandı. Öylesine yüksek radyasyon vardı ki, çalışmaya katılan işçi, tekniker, mühendis ve askerler günde 5 saat, ayda 15 gün çalışıyor ve 15 gün dinleniyordu.

  *Pripyat ve Çernobil Kasabalarındaki yaklaşık 95 bin kişi de aralarında olmak üzere, yakın bölgedeki 350.000 (üç yüz elli bin) kişi tahliye edildi.

  *Bu felaketten yaklaşık 7 milyon kişi, doğrudan etkilendi.

  *Radyasyondan yoğun olarak; Ukrayna, Belarus, Rusya, Moldovya, Litvanya, Macaristan, Slovakya, Romanya ve Polonya etkilendi. Kuzey ülkeleri, İngiltere dâhil neredeyse tüm Avrupa ülkeleri de felaketten nasibini aldı. Türkiye de radyasyondan etkilenen ülkeler arasındaydı. İtalya'da bu etkinin izlerinden yakınan insanları hala görebilirsiniz.

  *Patlama; Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika dâhil olmak üzere dört kıtaya farklı oranlarda radyasyon yaydı. Bilinen gerçek ise tüm gezegene radyasyon yayıldığı şeklindedir. Çernobil'den etkilenen ülkeler arasında; İran, Hindistan, Çin ve Brezilya da bulunuyor.

  *Patlama bölgesinde 200 yıl süreyle canlı yaşamı ve yerleşim mümkün olmayacak. Ukraynalı yetkililere göre ise güvenli yaşamın gerçekleşmesi için geçmesi gereken süre 20.000 (yirmi bin) yıl!

  *Ancak benim o kadar bekleyecek zamanım yok diyorsanız, 'Yasak Bölge' 2011 yılında turistlerin ziyaretine açıldı(!)

  *Belarus Hükümeti 1991 yılında bütçesinin 22,3'ünü, 2003 yılında ise 6,1'ini Çernobil felaketinin izlerinin silinmesi için kullandı ve 1991 - 2003 yılları arasında 13 milyar dolar harcadı.

  *Belarus'un 30 yıllık Çernobil maliyetinin 235 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

  *Nükleer kaza bölgesinde yer alan Ukrayna, Belarus (Beyaz Rusya) ve Rusya'da, toplam 784.320 hektar (1 milyon 568 bin 640 futbol sahası) büyüklüğünde tarım alanı radyasyonla kontamine olduğu için kullanılamaz hale geldi.

  *Toplam 694.200 hektar (1 milyon 388 bin 400 futbol sahası) büyüklüğünde ormanlık alan radyasyondan etkilendi.

  *Kırsal bölgelerde odun, kömür vb. gibi doğal yerel kaynaklardan ısınmanın radyasyon ve sağlık riski taşıması nedeniyle, 8.980 kilometre uzunluğunda doğalgaz boru hattı döşemek zorunda kalındı.

  *Patlama sonrasında 6 ay içerisinde beton bir mezarla örtülen santralin kalbinde yatan 200 ton radyoaktif maddenin, zamanla oluşan çatlaklardan bugün bile sızıntı yaptığı biliniyor...

  *Bugün, 1970 yılında kurulan ve 50 bin kişinin yaşadığı Çernobil Kasabası, park etmiş araçlarından o anda bırakılıp terkedilmiş evlerine; okullarından kreşlerine kadar gerçek bir hayalet kasaba görünümünde.

  *Bu felaketten öğrenilen şey ise, nükleer santrallerin daha güvenli olması için geliştirilen yeni yöntemler olmuştur. Bu amaçla acil durumlarda daha hızlı bir şekilde devreye giren soğutma sistemleri, kapatma üniteleri ve güvenlik denetim mekanizmalarının yanında, otomatik denetim donanımları nükleer santrallere monte edilmiştir. Tüm Sovyet tipi nükleer santrallerin güvenliği bu gelişmeler doğrultusunda iyileştirilmiş; 1000'den fazla Sovyet Bloku nükleer mühendisi Batı nükleer santrallerini defalarca ziyaret etmiş, 50'nin üzerinde eşleştirme sözleşmesi imzalanmıştır. Güvenlik amacıyla Batı ve Doğu Bloku arasında reaktörlerin geliştirilmesi için işbirliği yapılırken, 'güvenlik yatırımlarına teşvik' kültürü oluşturulmuştur.

  *Alman Nükleer Güvenlik Ajansı Raporu'na göre, 1986 Çernobil kazasının tekrarı, geliştirilen güvenlik sistemleriyle neredeyse imkânsızdır...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak