Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yenilenebilir Enerji ve Bolu!

Cumhur Bandakçıoğlu

  15 Mayıs 2015

       Yenilenebilir Enerji ve Bolu!
         Konunun uzmanı değilim. Herkes gibi ülkemizin ciddi bir enerji açığı olduğunu bilenlerden ve yüksek fatura ödeyenlerdenim. Son yıllarda Enerji başlığı altında birçok haber ve makale karşımıza çıkıyor. Enerji konusunda sıklıkça duyduğumuz kelimelerden bir tanesi hiç kuşku yok ki 'Yenilenebilir Enerji'
       Yenilenebilir Enerji; Sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerji olarak adlandırılıyor. Bu kaynakları güneş ışığı, rüzgâr, akan su (hidrolik ), biyolojik süreçler ve jeotermal olarak adlandırabiliriz.
       Yenilenebilir enerjinin, hayvanlar ve insanlar tarafından tamamen tüketilmesi mümkün değildir. Biyolojik kaynaklara giren (Fosil Yakıtlar) çok uzun bir zaman çizelgesi göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebilir iken, kullanım kaynaklı yakın gelecekte tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuzu da biliyoruz. Hemen hemen herkesin bildiği gibi özellikle güney bölgelerimizde güneş enerjisini kullanarak sıcak su sağlıyoruz. Bu bölgelerimizde bu yolla ciddi bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bundan 15-20 yıl önce Siteler Camii'nin altında bulunan efsane 'Onurlu Yapı Malzemeleri'ne bir işi için uğrayan Sevgili Yener Bandakçıoğlu ağabeyim (Babam), rahmetli abimiz Mustafa Onur'un, Isparta menşeli ilgili firmayla yaptığı görüşmeye şahit olur. Ve orada biraz içinde şüphe olsa da Bahçelievler Mahallesi'ndeki evimize sıcak su kullanım amaçlı güneş enerjisi kolektörü siparişi verir. O günün parasıyla 500 TLye yapılan kolektör Isparta da üretilerek evimize montajı yapılır. Bolu gibi soğuk bir iklimde pek de görülmeyen kollektör muhtemelen Bolu şehir merkezindeki ilk güneş enerjili su ısıtma sistemlerinden bir tanesi olup, ilk yıllarda ciddi bir merak uyandırmıştır. O gün bugündür sorunsuz çalışan kollektör, kendisi için ödenen tutarı kat ve kat çıkarmıştır. Güneşin 1- 2 saat bile yüzünü göstermesiyle evimizin sıcak su ihtiyacını yaz – kış karşılamaktadır. Aile bütçesine ciddi bir katkı sağlamıştır. Çok sevdiğimiz komşumuz Lütfi Erkan Gökçe büyüğümüzün Gaziantep ve Kilis gezisi sonrasında gördüğü ve benimle paylaştığı izlenimler sonrası köşemize giren güneş enerjisinde sıcak su kazanımı bugün devletimizce ve belediyelerimiz tarafından resmi olarak teşvik edilmelidir. Ciddi bir enerji dar boğazında olan ve yurt dışına milyonlarca dolar fatura ödeyen ülkemizin bu son derece basit kurulumu ve kullanımı olan enerji kaynağının her haneye indirgemesi gerekmektedir. Kaldı ki bugün, bu kolektörlerin ortaya çıkardığı görüntü kirliliği de günümüz modern mimari ve teknikleriyle son derece estetik görünüme de sahip olabilmektedir.

          Eğitim değil, hayatı ve yaşamı umursamazlık
          Geçtiğimiz hafta Bolumuz'da bir inşaatın kanalizasyon hafriyatı sırasında bir işçi kardeşimizi kaybettik. Tamamen iş güvenliği ile ilgili eksiklerin ve umursamazlığın sonucu, böyle elim bir olayı karşımıza çıkıyor. Bugün nerdeyse her köşede bir üniversitenin açıldığı, çocukların 2,5 yaşı itibarıyla eğitimle tanıştığı bir ülkede bu ölümün sebebi eğitim eksikliği olmaz diye düşünüyorum. İşçi umursamaz, ustabaşı umursamaz, müteahhit mühendis umursamaz, belediye umursamaz! İşçi umursamazsa ustabaşı umursayacak, ustabaşı umursamıyorsa, müteahhit – mühendis umursayacak, onlar umursamıyorsa belediye umursayacak, aksi halde bu ülke olduğu yerde saymaya devam eder. Almanya'da yapılan bir kanalizasyon inşaatında çekilmiş fotoğrafı, kaza günü çekilen haber fotoğrafıyla beraber sizlerle paylaşıyorum. Almanya yaparsa böyle yapar!
                                                                     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak