Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gündem Koalisyon

Cumhur Bandakçıoğlu

  12 Haziran 2015

         Gündem Koalisyon
          2015 Genel Seçimleri sonuçları, iktidar partisi dışında beklentiler dâhilinde ortaya çıktığını rahtlıkla söyleyebiliriz. Öncelikle mensubu olduğumuz CHP'ye Türkiye genelinde baktığımızda oylarını koruduğunu, beklenen atılımını yapamadığını kabul etmeliyiz. Bu sonuçtan çıkan, Türkiye'nin hali hazırda CHP, liderleri ve politikalarıyla ile henüz tam anlamıyla mutabık olmadığıdır. Bolu'muza döndüğümüzde, Bu köşedeki yazılarımızda sonucun 2-1 yönünde olacağı ve olması gerektiğini açık yüreklilikle söylemiş, birçok okuyucumuzdan da hayal gördüğümüzü ve 3-0'lık bir sonuçla karşılaşacağımız mesajlarını almıştık. Bolu gibi uysal ve kendi halinde yaşayan insanların şehrinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş değerlerini yıpratmaya çalışan politikalara ve toplumu ayrıştırma misyonu üstlenen politikacılara karşı, sağ ve merkez sağ, görüşe sahip seçmenin içinde de kendi çıkarlar ve düşüncelerini bir köşeye bırakabilecek bir yüzdenin de olduğunu kimse inkâr edemez. İşte bu yüzdenin memleketin gidişatına karşı oluşturduğu refleks ve Milletvekilimiz Sn. Tanju Özcan'ın, gerek milletvekilliğinin ilk dönemindeki, gerekse seçim öncesi sergilediği, performans ve dinamizm, (Buna CHP Bolu Örgütü'nün de çalışmalarını katmamız gerekir) 2015 Genel Seçimleri'nde 2011 Genel Seçimlerine göre CHP'ye 1 koltuğu çok daha rahat getirmiştir. 
         Bolu'daki bu başarı bir sonraki yerel seçimleri ne kadar etkiler ve ne kadar yansır bunu değerlendirmesini de bu işin profesyonellerine bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Ama kaba ve amatör bir gözle mevcut şartlarda halen yeterli olmayacağı ve daha fazla çalışılması gerektiği gerçeğidir. MHP oy oranının il genelinde sabit bir şekilde koruduğunu gözlemliyoruz. Demek ki MHP'de halkı ikna edebilecek ve daha yüksek oy oranlarına çıkarabilecek yeni politikalar üretmek zorunda. Gelelim HDP'ye seçimin en büyük sürprizini yaparak beklenin üzerinde bir oranla 4. parti olarak meclise girdi. Aslında hepimiz biliyoruz ki zaten meclisteydiler. Türkiye'nin bir gerçeği olarak da mecliste olmaları gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte farklı bir algı operasyonuna giren HDP ülke genelinde bir sempati kazanmaya başlamıştı, bu sempatiye en büyük desteği de Sn. Cumhurbaşkanımızın izlediği yol ve tutum verdi. Sonuç olarak HDP Türkiye partisi olarak artık vizyonda. Bırakın sevinsinler, bırakın biraz şımarsınlar. İzleyecekleri yol ve tutum kendi geleceklerini belirleyecektir.
         Ve AKP! Kim ne derse desin halen başarılıdır, seçim sisteminden aldığı gücü seçim sistemiyle düşürmüştür. Başarı'nın sırrı, geçmişteki olumlu icraatları, medya ve iş dünyası destekli propaganda gücü, iş dünyasına ve gelir düzeyi düşük kesimin ekonomik kaygılarında yatmaktadır. Düşüşün sebebi; Cumhurbaşkanımızın tutumu, yolsuzluklar, dış politika ve güç kirlenmesi. Bu başlıklara acil önlem alınmadığı takdirde AKP tarih sayfalarında er geç kaybolacaktır.
         Ve Gündem! Koalisyon nasıl olacak? Sadece şunu söyleyebilirim. Dünya'nın refah düzeyi en yüksek toplumları koalisyonla yönetiliyor. Türkiye gibi karmaşık bir yapıya sahip ve de maddi ve maneviyat düzeyini üst seviyeye çıkaramamış toplumlarda barışın ve huzurun adresi koalisyonda olur. Bugünkü sosyal yapı üzerinde Türkiye'de tek parti hükümetleri maalesef bu ülkeyi adil yönetemez.

                                                                     


   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak