Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Türkiye'de şampiyon sporcular neden yetişmiyor?

Salvador Dali

  3 Temmuz 2015

       Türkiye'de şampiyon sporcular neden yetişmiyor?   
         Sporun faydaları hakkında konuşmak mantıksızlık olur; herkesçe malum. Bu konuda, çoğu kişinin hikayesinin benzeri olduğunu düşündüğüm için kendi hikayemi anlatacağım burada.
        Çocuklarımın ruh ve beden sağlığını korumak amacıyla spor yapmalarını çok istedim. Bu amaçla oğlumu 2. sınıfta yüzmeye başlattım ve hoşuna da gitti; çok eğlendi. İlk öğretimde 5 yılı bitirdi ve 6. sınıfa geçti. Tam da o sıra sınav sisteminde OKS'den SBS'ye geçildi. Yani 8. sınıfta girilen, liseleri seçme sınavı kaldırıldı yerine 6, 7 ve 8.sınıflarda girilecek merkezi sınavlar getirildi (SBS). Sonra o da değiştirildi ve OKS benzeri sistem kısa süre uygulandı. Şu anda sadece 8. sınıfın 2 döneminde girilen merkezi birçok (her dönemde 6 sınav) sınav mevcut. Bu sınavlar, çocukları, belki, dershanelerden uzaklaştırmak için konuldu ama veli kaygısı nedeniyle, uygulamada hiç de öyle olmuyor. Özel ders almayan çocuk yok gibi.
        Ben o zamanki kendi ruh halime döneyim. Çocuğumun iyi bir liseye gitmesi onun geleceği açısından çok önemli idi; sonuçta geleceği, mesleki hayatı şekillenecekti. Hemen SBS'ye hazırlık amacıyla 6, 7 ve 8. sınıfı kapsayan bir dershane hayatı için imzayı attık; 3 yıl SBS sınavları için, binlerce öğrenci gibi, dershaneye gitti. Bu arada zaman zaman yarışmalarda madalya aldığı yüzme ne mi oldu? Sizlere ömür. Eminim benim yaşadıklarımı yaşayan binlerce anne baba vardır. Ben belki iyi bir yüzme sporcusu olacak kendi çocuğumun kısa hikayesini anlattım; onun mesleki geleceği kaygısıyla (doğru veya yanlış) yüzmeye devam etmesini engelledim. Siz bu hikayeyi iyi bir atlet, voleybolcu, hentbol, tenisçi, basketbolcu, futbolcu, buz patenci, bisikletçi, boks vs. şeklinde çoğaltabilirsiniz.
        Bu basit örnek Türkiye'de sporun ilerlemesinin önündeki en önemli engelin uygulanan sınav sisteminde olduğunu göstermektedir. Zira şampiyonalara bu yaşlarda hazırlanması gereken çocuklar, uygulanan sınav sistemiyle, veliler tarafından, çocuklarının geleceği kaygısıyla, spordan uzaklaştırılmaktadır.
        Şu an dershaneler kalktı diyebilirsiniz. Resmi olarak kalkabilir ancak merdiven altı dershaneler şimdiden açılmaya başladı. Özel derslerin fiyatları katlandı. Yeni sınav sistemi de geleceğin olası şampiyon sporcularını öğütmeye devam ediyor. Çözüm nedir? Onu da naçizhane başka yazıda anlatacağım. Saygılarımla.
                                                              

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak