Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu ve Turizm

Salvador Dali

  10 Ağustos 2015
          Uzun yıllardır Bolu'dayım. Buraya gelmeden önce Bolu'yu, herkesin tahmin edebileceği gibi, Abant, Yedigöller ve Kartalkaya isimleriyle tanırdım. Bana devasa gelişmiş bir turizm kenti izlenimi verirdi bu isimlerin yansımaları. Geldiğimde Abant, Yedigöller ve Kartalkaya isimlerinin güzellikleriyle meşhur olmayı hak ettikleri fakat turizminin şehre hiç yansımadığını gördüm. Bunun yanında Karacasu'da yer altından çıkan termal su da ayrı bir turizm güzelliği. Turizm güzellikleri ve gelirleri şehrin düzenine, güzelliğine ve halkın gelirine yansımadıktan sonra Bolu'da yaşayanlar olarak övünmüşünüz ne fayda.
         Erciyes Dağı'nda bütün Kayseri'lilerin övündüğü bir kayak tesisi vardır. Bu tesis sayesinde neredeyse bütün Kayseri'liler kayak yapmayı öğrenirler. Kayseri'de kayak sporu gençlere sevdirilmiş ve tabana yayılmıştır. Palandöken (Erzurum) ve Sarıkamış (Kars) kayak tesisleri de aynı şekilde bulundukları illerin gençlerine hizmet vermektedir. Bu şehirlerin caddelerinde kışın dolaşırsanız bir sürü kayak malzemesi satan dükkânlar görürsünüz. Demek istediğim bu illerde kayak üst gelir seviyesinin sporu değil, Avrupa'daki gibi halkın sporu olmuştur. Cüzi bir harcamayla bu sporu yapabilirsiniz. Siz hiç Kartalkaya'da kayak yaptınız mı? Peki esnafsanız, Kartalkaya'nın size gelir açısından, yolda zincir takanlar hariç, bir faydası oldu mu? Zengin turist TEM'den geçer ve Kartalkaya'ya gider. Biz de 50 km uzaktaki bu tesislerle övünç duyarız! Çözüm; yerel yöneticilerimiz bu soruna el atmalı övünç duyduğumuz Kartalkaya'da halkın ve öğrencilerin kayak yapmasını teşvik etmeli ve  sağlamalıdır.
       Turizmdeki diğer övünç kaynağımız ise Karacasu'daki sıcak su. Bunu bana söyleyen kişiye ben de şunu sorarım;
      - Sen hiç Afyon'a gittin ve oradaki tesisleri gördün mü?
         Ben anlatayım. Termal su neredeyse tüm otellere ve hatta oradaki yerli halkın kurduğu pansiyonlara bile verilmiş. Yaklaşık 120 TL'ye bir gece villa kiralayabilirsiniz, pansiyonlar ise daha ucuz. Bu sayede Afyon müthiş bir termal turizm cenneti olmuş ve yerel halk da kazanç sağlıyor. Peki Bolu'da hizmet veren bir otelde özel banyonun 1 saatlik ücretinin neden 70 TL (asgari ücretlinin saati 5 TL) olduğunu açıklayacak biri var mı? Buralardan neden alt gelir seviyesindeki halk yararlanamaz? Onlar da daha ucuz olan havuzlardan yararlansın derseniz ben de size termal su  halkın malı, yöneticiler herkesin ondan cüzi bir ücretle faydalanmasını sağlamalı derim.
       Sonuç olarak; burnumuzun dibinde bacasız sanayi tütüyor ama Bolu halkı ne gelir olarak ne de hizmet olarak yeterince faydasını görmüyor.
                                                                      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak