Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Temel Liseler ve Özel Kurslar

Salvador Dali

  9 Eylül 2015

           Öğrencileri üniversite sınavlarına hazırlayan dershaneler, çıkartılan bir yasayla kapatıldı. Dershaneler kapatılırken yeni bir yasalarla, yeni oluşum ortaya çıktı; Temel Liseler. Bu liseler kapanan dershanelerden dönüşen liselerdir. Bolu özelinde bu liselere bakarsanız eğer, dershaneden dönüştüğü için birer butik lise izlenimi verir; küçük derslikler, küçük bahçe, küçük kantin vs.
          Başımızı deve kuşu gibi kuma gömmeyi çok severiz. Bir yıl içinde, hatta 4 ay içinde dershaneler nasıl lise seviyesine ulaştı da eğitim vermeye hazır hale geldi? Devlet liselerinin standartlarını nasıl yakalayacaklar? Bunları soran yok.
         Düzenli bir geliri olan küçümsenemeyecek sayıda veli, çocuklarını Temel Liselere kaydettirdi. Bu ilginin neden olduğunu siz tahmin edebilirsiniz ama ben yine de 'kral çıplak” diyeceğim. Oldum olası eğitimde ve sağlıkta özele karşıyım. Buradaki hizmetler devlet eliyle verilmeli. Eğitimde ticari düşünemezsiniz, istismar edilir. Örneğin, çocuğunuzun gerçek seviyesini asla öğrenemezsiniz, hep başarılı gösterilir; çünkü müşteridir o. Seviye tespit sınavlarında çok çok başarılı olan çocuklara, eğitim bursu vererek devlet okullarından transfer edip reklam yapmayı da çok iyi becerirler. Öğrencilere yaptıkları yazılıların notları ise nedense hep yüksektir. Not konusunu kafadan atmadım, bizzat Milli Eğitim Bakanı söyledi. Hatta bu nedenle bazı okullara bol not konusunu teftiş için müfettişler bile gönderildi. Kısaca üniversiteye girişte lise diploma notunun da etkiye katılmasının önemi özel okullara ilgiyi en üst seviyeye çıkardı.
         Bu liseler kâğıt üzerinde MEB müfredatını uygulayacaklarını ve okul haricinde de öğrencilere kurs vereceklerini söylüyorlar. Bir taşla iki kuş. Öğrenciden hem eğitim öğretim ücreti hem de hazırlık kurs ücreti alınacak yani. Dershaneleri kapatırken ki en önemli neden, parası olan dershaneye gidiyor, olmayan gidemiyor olması idi. Yani haksız rekabet önlenecekti. Şu anki duruma bakarsanız, Temel Liseler gelir seviyesi yüksek olan ailenin çocuğuyla, olmayan ailenin çocuğu arasındaki eğitim seviyesini daha da açacaktır.
          Parası olan Temel Lisenin yolunu, (okul ücreti + ek kurs ücreti), parası olmayan devlet okullarının ücretsiz kurslarının yolunu tutacak. Temel Liselerde verilecek ek kursta da 3 ders mi verilecek acaba? Hiç sanmam. Bu durumda özel kurslara haksız rekabet uygulanmış olacaktır. Veli önceden, hiç olmazsa, 1500-2500 TL verip çocuğunu tüm dersler için dershaneye yollayabiliyordu.
          Diyebilirsiniz, dershaneler kapandı ama 3 ders izinli özel kurslar açıldı. Dershaneye çocuğunu göndermek isteyenler kurslara göndersin. Size şöyle anlatayım;
         Diyelim öğrenci Matematik-Fen (MF) tercihi (Tıp veya mühendislik) yapacak. Görmesi gereken kurs dersleri ise Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik; etti mi size 4 ders. Ama özel kurslar 3 ders verebiliyorlar. Bunu, daha MF veya Sosyal bölümler tercihi yapmamış veya sadece Sosyal bölüm tercihi yapacak öğrenci için çoğaltabilirsiniz.
  Ne yapacaksınız? Dördüncü veya beşinci ders için doğruca ikinci bir özel kursa yolunuz düşecek, tabii ki cebinizde biraz fazla parayla. Saygılarımla…
   
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak