Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Emekli Cenneti Türkiye!

Salvador Dali

  19 Eylül 2015

   

     Emekli Cenneti Türkiye!
     Başlığı bizim için değil, Avrupa'lılar için attığımı anlamışınızdır umarım. Gördüğünüz resmi bizzat kendim Güney Ege'de, içinde  tatil köylerinin de olduğu bir halk plajında çektim. Dikkat ettiyseniz fotoğraftakilerin hepsi 75 yaşın üzeri emekli insanlardan oluşuyor. İzledim onları; toplu şekilde  bütün yaşlılar denizde bir eğitmen yardımıyla spor yaptılar. Daha sonra meraktan, artık yanlarına gidip yaşlı bir çiftle tanışma ihtiyacı hissettim.
        Yaşlıların konuşacak insan bulma zorluğundan mıdır bilmiyorum. Ama bana çok sıcakkanlı davrandılar, kendileri ile ilgili sorduğum tüm soruları cevaplandırdılar. 
        İspanya'dan 7 günlüğüne her şey dahil sistemiyle 5 yıldızlı otele tatile  gelmişler. Sabah, öğle, akşam yemeklerinin yanında bir sürü ikramlar olduğunu, hiç otel dışına çıkma ihtiyacı duymadıklarını söylediler. Keyifler yerindeydi anlayacağınız.
      Ben işin başka yönünde olduğum için konuyu değiştirdim. Meslekleri ve maaşlarıyla ilgili sorular sordum onlara. Adam ameliyat teknisyeni,  kadın ise hemşireymiş önceden. Emekli olduktan sonra maaşları düşmüş ama idare eder dediler. Biraz ısrar edince 2200 EU kendisinin, 2100 EU da eşinin aldığını söyledi adam.
        Kaldıkları otel müthişti, pahalı olmalıydı; onu da sordum.  Charter (tarifesiz) uçak seferleriyle düzenlenmiş paket tur almışlar; otel ve uçak dahil iki kişi 1000 EU, yani kişi başı 500 EU.
       Emekli bir İspanyol, aldığı maaşın dörtte biri ile ülkemizde 7 gece 5 yıldızlı otelde krallara layık bir tatil yapabiliyordu.  Bu arada bizim emeklilerimiz ise bırakın tatili 1000 TL'nin altında maaşla nasıl geçinirizin derdinde düşünüp duruyordu.
     Bazen aklıma gelmiyor değil doğrusu, acaba bizim gibi ülkeler 'Avrupa'lılar daha rahat ve ucuz tatil yapsın' diye mi ekonomik olarak düze çıkamıyor? Saygılarımla...
                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak