Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Zengin olmak ister misiniz?

Salvador Dali

  25 Eylül 2015

      Zengin olmak ister misiniz?
     'Kim istemez ki?” diye bana cevap verdiğinizi duyuyorum. Peki size sorsam 'her gün aç kalmayacak şekilde doymak, gösterişsiz bir eve ve arabaya sahip olmak ister misiniz?” Çoğu kişi 'bana yeter”, hatırı sayılır kişi de 'bana yetmez” diye cevap verir. Bana yeter diyenler de bir süre sonra 'ben daha gösterişli ev ve araba alacağım” diye tutturur.
         Bu insan doğasında var olan bir duygudur. Buna 'bencillik” deriz; hep kendini, kendi çocuklarını ve kendi ailesini düşünme durumu. Ancak genetiğimizde bencillik kavramı yanında yaratılışımızda var olan düşünme, muhakeme etme kavramı da bulunmaktadır. Yani biz vicdan kavramını da kullanarak bencillikten kendimizi kurtarabiliriz.
        2013 yılında açıklanan istatistiklere göre dünyada sadece 1826 kişinin toplam serveti 7.1 trilyon dolar (21,3 trilyon TL). Türkiye'de ise banka hesaplarında 1 milyon lira ve üzerinde parası bulunan yurtiçi yerleşik gerçek ve tüzel kişi sayısı 2013 yılında 66 bin olarak açıklanmış. Bu 66 bin kişinin sahip olduğu mevduatın toplamı ise 267,2 milyar TL. Düşünebiliyor musunuz? Sadece ve sadece 66 bin kişi bankalarındaki mevduatın yaklaşık %25'ine sahip bulunuyor.
          Bu 66 bin hesap, sizce yarı aç insanların daha iyi bir işte çalışması veya daha iyi hayat sürmesi için paralarını istihdam sağlayacak yerlere kanalize ediliyor mu? Eğer öyle olsaydı bu kadar zengin olduğu kadar bu kadar da fakir insan olmazdı kuşkusuz.
  Para hayat güvencesidir kuşkusuz. Ama insanlar asgari ücretle geçinmeye çalışırken, işsizlik had safhaya ulaşmışken, yükselen sosyal problemler her TC vatandaşının güvenliğini ileride tehdit eder duruma gelecektir.
        Demek istediğim herkes gelirden yüksek derecede pay almalıdır. Türkiye'nin ekonomi politikalari zengin zümrenin daha da zengin olması üzerine değil fakirin zenginleşmesi üzerine kurulmalıdır. Zenginin daha da zenginleşmesi her toplumda önlenemez facialara yol açar; er veya geç. Mandela'nın dediği gibi, 'yoksulluğu önlemek hayır işi değil adalettir.”
                                   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak