Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

ODTÜ'de Kimin Çocukları Okuyor?

Salvador Dali

  31 Aralık 2015

         ODTÜ'de Kimin Çocukları Okuyor?

         Bir milletvekilimiz üç gün önce gazetelere verdiği beyanatta 'ODTÜ'ye sadece elit, tuzu  kuru, kaymak tabakanın çocukları gelmiş,  böyle bir kültür oluşmuş, bu kültürü güya kendilerince bozmak istemiyorlar ama bunun yolu ve yöntemi, oradaki kontenjanların arttırılmasıdır” şeklinde beyanat verdi. Bu arada milletvekilimiz bir hukukçu.   
  *****
      Elit, yani seçkin ve toplumda belli önemli mevkilerde bulunan ailelerin çocukları orada okuyor mu? Evet, okuyordur ki bu suç değil ve olabilir. Tuzu kuru ve kaymak tabakanın yani hiç bir derdi tasası,  maddi olarak da hiç bir kaygısı olmayan velilerin çocukları orada okuyor mudur? Olabilir ve bu da suç değil.
      *****
      Bolu Fen Lisesi  ODTÜ'ye her yıl en az 5-6 öğrenci gönderir ve toplamda her halde 100 kadar, belki daha fazla öğrenci göndermiştir. Bunlar arasında yaklaşık 10 aileyi şahsen tanırım ve tümü çocuklarını zar zor okutmuş memur veya köylü kesimidir.
  *****
        Sayın  vekil yukarıdaki sözleri sarf ederken sanırım ODTÜ hakkında bizim bilmediğim bilgilere sahip. Keşke, bize  bilgi kaynağını veya araştırmasının sonucunu açıklasaydı.
  *****
       Türkiye'de neredeyse tüm öğrenciler ODTÜ ve Boğaziçi üniversitesine gitmek için yarış halindedir. 'Oraları neden değerlidir?” değil de 'nasıl değerli olmuştur?” sorusunu soracağım.
  *****
        Bildiğiniz gibi Abant İzzet Baysal Üniversitesi 8 yıl önce yaklaşık 18 bin öğrenci kapasitesine sahipti. Şu an 30 bin öğrenciye dayanmış durumda. Bu durum iyi bir şey mi? Bana göre kötü. Neden mi? Çünkü 1863 yılında temeli atılan Boğaziçi Üniversitesinin şu an 12.000 ve 1956 yılında kurulan ODTÜ'nin 23.000 öğrencisi var. Bizim üniversitemizde ikinci öğretim var, onlar ikinci öğretimi kesinlikle kabul etmediler.
  *****
         İşte, bir ODTÜ veya Boğaziçi olmanın sırrı burada yatıyor. Diğer üniversiteler sürekli kontenjanı artırıp, ikinci  öğretim açıp maddi kaygılara düşerken, onlar kontenjanı değil eğitim öğretimin kalitesini artırmayı düşündüler. Onlar siyasi baskılara boyun eğmeden sadece kaliteli öğrenci yetiştirmeyi amaçladılar. Sonuç ortada; oranın mezunları el üstünde tutuluyor ve  iş sıkıntısı neredeyse yok.
  *****
         Sayın vekilin kendince çözüm yöntemi olan,  ODTÜ kontenjanlarının artırılmasını ODTÜ yönetimi zaten kabul etmez. Ama bu YÖK tarafından emrivaki yapılırsa, bu eğitim öğretim bakımından ODTÜ'nün sonu olur.
  *****
        Sonuçta ODTÜ bir devlet üniversitesi ve tarafsız ÖSYM tarafından yapılan sınavlarla öğrenci alıyor, yani torpil sökmez;  puanı yeten girer yetmeyen giremez.
        TÜM BOLU'ya MUTLU BİR 2016 DİLERİM. SAYGILARIMLA.

                                                              

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak