Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kar Yağdı Okullar Tatil...

Salvador Dali

  15 Şubat 2016

        Kar Yağdı Okullar Tatil...

         Ülke olarak eğitim öğretim konularında sıkıntılarımız var. Konuyu takip edenler çok iyi bilirler, ülkelerin eğitim sisteminin, o ülkede yaşayan öğrencileri ne kadar iyi yetiştirip yetiştiremediğini ölçen ve üç yılda bir yapılan test var; PISA testi.  PISA sonuçlarına göre Türkiye, matematik, okuma-anlama becerisi ve fen bilgisinde OECD ülkelerinin gerisinde bulunuyor.
  *****
         Bu araştırmaya 65 ülke katılıyor ve 15 yaşındaki çocuklara uygulanıyor. Tüm dünyada Singapur, Hong Kong ve Kore PISA genel ortalamada ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye ise genel ortalamada 45. sırada bulunuyor. Durum çok kötü anlayacağınız.
  *****
         Kanımca okulların ilk dönemindeki eğitim öğretim  biraz farklı oldu. İlk dönem kış ayına denk geldiği için bazı bölgelerde  öğrenciler bol bol kar tatili yaşadı. Kar, ulaşımı engellediğinde okulların üst yöneticiler tarafından tatil edilmesi çok normaldir. Benim eleştirmek istediğim konu  üslup üzerine olacak. Kar tatillerinin PISA sonuçları üzerinde hiç bir etkisi yok tabii ki.
  *****
         Aşırı karda, tatil olduğunda, TV haberlerinde muhabirlerin öğrencilere yaklaşımına veya gazetelerdeki başlıklara çok dikkat edin lütfen; 'öğrenciler yaşadı”, 'öğrencilere müjde”.  Haber sunan spikerler öğrencilere seslenirken 'size bu akşam müjdeli bir haber vermek isterim” derken aslında öğrencilere kötülük yaptığının farkında olduğunu hiç zannetmiyorum.
  *****
          Bu davranışların sonucu olarak okul, kişiyi hayata hazırlayan, onu toplum içinde eşsiz kılan bir yer olarak değil de sürekli uzaklaşılması ve kaçılması gereken sıkıcı bir yer olarak tanımlanmaya başlar. Çocuğa 'yaşasın okul tatil” kavramını değil de 'keşke bugün okul tatil olmasaydı” kavramını yerleştirmemiz gerekir. Bunu yapmak için ise okulları mutlu, huzurlu bir yuva haline getirmemiz şart.
  *****
         Eğitimin asıl sorununun okulunu sevemeyen öğrenciler olduğuna inanıyorum. Bu sorun öğrencisini  seven öğretmenler ve idarecilerle aşılır. Tabi en baştakilerin de öğretmenleri sevmesi şart.

                                                                     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm