Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ziyaretçilerimiz var...   

Salvador Dali

  24 Şubat 2016

                       Ziyaretçilerimiz var…       

          Geçen hafta Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda'dan  ülkemize gelen yerel yöneticiler Bolu'yu ziyaret ettiler. Ziyaretçiler, belediye başkanları, onların yardımcıları ve özel kalemlerini de  içeren kalabalık bir topluluktan oluşmaktadır. Bu gurup sık yurt dışı ziyaretleri yapmakta olup gideceği yerleri özel olarak seçmektedir. Bilindiği üzere bizim de yerel yöneticilerimiz, benzer çok öğretici  gezileri belli sıklıklarla yapmaktadırlar.
  *****
         İlimize gelen gurup, gazetelere verdiği beyanatta Avrupa Birliği ülkelerinin bu tür gezileri sıklıkla, değişik guruplarla gerçekleştirdiğini, bu  gezilerin Avrupa'nın ilerlemesine  büyük katkıları olduğunu, Bolu gezisinin de mutlaka kendileri açısından faydalı olacağını söyledi.
  *****
        Aynı zamanda gurup lideri de olan Londra Belediye Başkanı Mr. Brown, Bolu'nun ziyaret için özel olarak,  dikkat çeken başarılı yerel yönetimlerle ilgili gazete  haberleri  temel alınarak seçildiğini söyledi.  Mr. Brown inceleme yapacakları yerleri şöyle sıraladı; içme suyu boru hattı, tüm şehir içi Bolu yolları, İzzet Baysal Caddesi, yaya yolları, otoparklar.
  *****
        Gurup ayrıca yapılan iyi işleri gördükten sonra, bu tür doğru işlerin halkın vergileriyle oluşturulan kaynağın buharlaşmasının önüne de geçilebileceğini, bu yüzden ziyarete özel bir önem verdiklerin aktardı.
  *****
  İçme suyu boru hattını ziyaret eden heyet boruların çelik olduğunu öğrendikten sonra yetkilileri tebrik etti. Heyettekilerden bazıları, 'bu uzun ve dolambaçlı hatta, eğer CTP boru kullanılsaydı en az 80 kere patlardı” dedi.  Heyetin, yerel yöneticileri tebrik ettiği diğer bir konu da boru döşenen yerlerde yapılan tekrar asfaltlama işlemi oldu. Tekrar yapılan asfaltlamada yol eskisine nazaran daha iyi olmuş ve yolda hiç çökme olmamıştı.

  *****
        Heyet buradan, kaymak gibi pürüzsüz olarak  pilot bölge seçilen Kalıcı Konutlar bölgesine geçti. Yol pürüzsüz ve çukursuz olduğundan, heyet üç şeritli yolun bazı bölgelerinde doğal gaz boruları döşendiğini dahi anlayamadı. Aslında asfalt yama yapılan yolun altında doğal gaz ve diğer kablolar vardı. Heyetin şaşkınlığı yüzünden okunuyordu; ince işçilik bu kadar mı güzel yapılır? Heyet Kalıcı Konutlar ara sokaklarına ve diğer mahallelere  dahi gitmedi. Nasıl olsa her yer aynı güzellikte olacaktı.
  *****
         Bir sonraki durak ise, ününü taa Avrupa'dan duydukları  İzzet Baysal Caddesi oldu. Bu cadde sert Bolu kışları için hazırlanan özel betonlarla yapılmıştı. Bu özel beton kesinlikle dağılmayan ve onlarca yıl garanti verilen bir malzemeydi. Ayrıca yol üzerinde yapılan su fıskiyeleri de müthiş ve hepsi kesintisiz çalışıyordu. Aydınlatma direkleri yere çok sağlam sabitlenmiş, en kuvvetli rüzgârlarda dahi yıkılması imkânsızdı. Yol üzerinde konulan oturakların sayısı da fazla değil belli ölçüde konulmuştu.  
  Günde yüzlerce insanın bu caddede yürüdüğü iyi tahmin edilmiş ve bu yüzden üstüne kesinlikle bisiklet yolu falan da konulmamıştı; yoksa çok feci kazalar olabilirdi.
  *****
         Heyette artık yüzler gülüyordu. Bir şehirde layıkıyla yapılması gereken tüm işleri görmüşler, gerekli notları almışlardı. Burada öğrendiklerini Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda'nın değişik şehirlerinde uygulamak üzere, minnet duygularını da ifade ederek, Bolu'dan ayrıldılar.
  *****
         Kızımın seslenmesiyle birden  gözümü açtım.
        'Babaaa, kahvaltı hazır...”

                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak