Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Patates 30 Kuruş

Ali Özdemir

  28 Şubat 2016

  Bugün (27.02.2016) Bolu'da ziraatçilik ve hayvancılık yapan bir tanıdığıma rastladım. Sadece anlattıklarını iletmekle yetineceğim.

       'Patates ziraati yapıyorum. Şu anda, 40 Kuruşa mal ettiğimiz patatesi 30 Kuruşa vermek istiyoruz ancak alan yok. Depolardaki ürünü mecburen hayvanlara yem olarak veriyoruz. Marketlerde 1,5 – 2,5 TL arası fiyatlarla halka sunulan patatesten biz bu yıl kazanç elde edemedik. Yurtdışına ihraç konusunda sıkıntılar olduğu için malın fiyatı çok düştü. Ancak marketler, pazarcılar hala halkın cebinden fazla para almaya devam ediyorlar…

  Et ve süt için hayvan yetiştiriciliği yapıyorum. İlkbaharda hayvanları yaylaya götürüyorum. Kışın ise kapalı alanda saman, mısır, sun'i yemlerle besliyorum. Sütü toptan 1 Lira 6 Kuruşa (1,06 TL) fabrikalara veriyorum.

  Etin ucuzlayabilmesi için ot, saman, arpa, mısır, yem, ilaç fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Girdilerin maliyeti yüksek olduğu için AB ülkelerindeki gibi ucuza et satışı mümkün görünmüyor...”

  Bu konuları dinledikten sonra bir şeyler söylemek istiyorum ama söyleyemiyorum. Zira demokrasi var. Ne söylesem yanlış anlayacaklar. O nedenle değerlendirmeyi size bırakıyorum.

  Ali Özdemir
  0505 220 83 85

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşinin esiri olan insan, başkasının esiri olmaz

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak