Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Hocalar Neden Rektör Olmak İsterler? 

Salvador Dali

  4 Mart 2016

        Hocalar Neden Rektör Olmak İsterler? 

        Her zamanki gibi yine soru ile başladım. Bu arada hocaların asıl görevi Rektörlük yapmak  değildir. Onların görevi eğitim öğretim ve araştırma yapmaktır. Üniversitesinin adını spor, sanat, bilim ve teknolojide gelişme yaparak  duyurmaktır. Hocalar için asıl gurur budur.
  * * * * *
        Başlıktaki sorunun dört olası cevabı vardır. Açık olarak yazayım; birincisi para. Yanlış anlaşılmasın, yapılan hizmet karşılığı para alınacak elbette. 'Çalışanın, emek verip ter dökenin” hakkıdır elbet yapılan iş karşılığında para almak.
  * * * * *
         İkincisi ise, şan ve şöhrettir. Bugün bir rektör o ilin protokol sırasında dördüncüdür. Düşünsenize bir kutlamada protokolde en ön sıralardasınız, yanınızda Millet Vekilleri, Vali vs. Kırmızı plakalı aracınız da var ve sizi yolda hiç bir trafik polisi durduramaz. Bunun yanında kocaman deri koltuklar ve halılarla kaplı bir makam odanız var ve tüm memurların ve hocaların idari amirisiniz. İhaleleri yapma iptal etme gücüne bile sahipsiniz. Müthiş bir güç kudrettir bu. Kim istemez ki ? Ben çok isterim, yalan yok.
  * * * * *
        Üçüncüsü üniversiteye devasa boyutlarda son model binalar yapmak. Bu madde nedensiz bir amaç oldu, ama bizim üniversitemiz hiç bir zaman şantiye görünümünden kurtulamadığı için belki rektörlük nedenidir diye koydum.
  * * * * *
        Dördüncü ve son maddenin olasılığı ise oldukça zayıftır. Rektör adayı hoca üniversitedeki bilimsel kaliteden ve uygulamadaki yanlışlardan şikâyetçidir. Üniversitedeki bilimi, sanatı, sporu ve teknolojiyi geliştirmek ister. Tüm öğretim elemanlarının AR-GE yapması için uğraş verir, bunu kendisine dert yapar ve bundan sıkıntı duyar. Ancak bunları gerçekleştirmek için sesini üst yöneticilere (YÖK veya Başbakanlık) duyurması da gerekebilir. Hoca işte bunun için Rektör olmak ister. Zira Rektör olunca sesini üst kademe duyar ve her şey güllük gülistanlık(!) olur. Bu maddeyi isteyen bir Rektör adayını hiç duymadım görmedim.
  * * * * *
         Bu olasılıklar içinde gerçeğe en yakın cevap bana birinciymiş gibi geliyor. Baksanıza, basına yansıyan, gece gündüz çalışılarak (!) hak edilen  dönerler herkesin gözlerinin içini parlatıyor. Bazen aklıma geliyor,  şu dönerleri kaldırsalar, makam araçlarını alsalar, protokolü de kaldırsalar; Rektör adayı çıkar mı acaba?
  * * * * *
       Siz son maddedeki Rektör adayını tercih ettiniz, sabırla onun gelmesini bekliyorsunuz değil mi? Daha çook beklersiniz….
  Saygılarımla.

                                                       

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak