Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Makam odaları nasıl olmalıdır?

Salvador Dali

  21 Nisan 2016

       Öncelikle makam odası, memurların odalarının en az dört katı büyüklüğünde olmalıdır.  Memurların odalarının duvarlarının boyası soluk, duvarlarında çatlaklar olabilir ancak makam odasının duvarı her zaman pırıl pırıl parlamalı ve yüzeyleri pürüzsüz olmalıdır.
  * * * * *
         Bu büyük odaya herkes elini kolunu sallaya sallaya girmemesi için oda iki bölümden oluşmalıdır. İlk odanın giriş bölümündeki duvarda mutlaka 'özel kalem” yazısı bulunmalıdır. Bu bölümde, misafirler için iki tane alelade sandalye önünde duran küçük bir masaya iliştirilmiş bir sekreter yer almalıdır. Bu sekreter hemen makama dalmak isteyen kişi için iyi bir 'haddini bil” uyarısıdır. Aksi takdirde makama doğrudan girilir ki, bu büyük bir saygısızlıktır.
  * * * * *
         Gelelim makam odasının döşenmesine. Olmazsa olmazlar arasında siyah renkte, kocaman, kabartılmış, ellerinizi iki yana salabileceğiniz deri koltukları sayabiliriz. Dört tane tek kişilik ve bir tane 3 kişilik bu koltuk takımı tam masa karşısına yerleştirilir. Zaten bu kabarık deri koltukları gören 'vay anasını, bu makam ne önemli imiş” havasına kapılarak bir eziklik duygusu içinde makama 1-0 yenik gelir.
  * * * * *
          İkinci önemli eşya ise kocaman ve çok fonksiyonlu, tercihen siyah renkli makam masadır. Üstüne ise kocaman bir cam kestirilerek konulursa daha etkili bir makam olma olasılığı yükselir. Makamın arkasındaki duvar ise güzel tahta çerçeveli deri pano ile kaplanır. Bu deri pano  garip bir şekilde baklava dilimi biçimi verilerek kabartılır ve makam sahibinin daha heybetli görünmesi sağlanır.
  * * * * *
         Bu deri üstüne yapılmış ve baklava dilim şekli makama giriş kapısına da koymak gerekebilir.
         Makam girişi iki kapıdan oluşmalıdır. İlk kapının üstünde bahsettiğim deri olmalı ve 1 metrelik boşluktan sonra da ikinci kapı bulunmalıdır. Burada dikkat edilecek konu kapının tıklanması konusudur. Siz siz olun iki kapının tıklandığından emin olmadan içeri girmeyin. Deri kaplı kapılar tıklanması biraz zahmetli oluyor da. 'İki kapı şart mı?” diyenlere benim cevabım; 'bu önlemler çok önemli çünkü  içerde konuşulan gizli bilgilerin dışarı sızmaması gerekir” olur.
           Zira özensiz yapılan ve önlem alınmayan makam odalarında ayyuka çıkanlar ortada...

                                                                      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi