Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Lütfen bizi affet engelli vatandaşım... 

Salvador Dali

  25 Nisan 2016

         Her Salı akşamı  çocuğumun müzik kursu  için  merkeze gider, o kursta iken  bir saat İzzet Baysal Caddesi'nde ve civarında yavaş yavaş dolaşırım. Dolaşma rotam genelde meydandan İzzet Baysal Caddesine girip belediye önünden Yukarı Çarşı ve oradan da tekrar meydan şeklinde olur.
  *****
        Bu tur esnasında etrafı gözlemlemeye çalışırım. Yıllardır aynı yerlerde dolaşmanıza rağmen, yine de, gözden kaçırdığınız noktalar mutlaka oluyor. Bu defa gözüme takılanlar engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleri  için yapılan eğimli yollar (görme engelliler için yapılan yürüme yolları ayrı bir facia, onu da başka bir yazıda belirtmek gerekir).
  *****
        Daha önceleri fiziksel engelliler evlere kapanıp kalırdı, onları pek yollarda göremezdik. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile onlar için de kullanması kolay, aküyle saatlerce çalışan tekerlekli sandalyeler üretildi. Bu yüzden onları Bolu içinde tek başlarına akülü sandalyeleriyle dolaşırken görmek artık  mümkün. Ama sizin de düşündüğünüz gibi, araba yolundan gidemezler. Yaya kaldırımlarından gitmek ve gerektiğinde diğer kaldırıma geçmek zorundadırlar.
  *****
        Belediye bu geçişler  için eğimli yolları gerçekten de yapmış, ama ne yapma, gerçekten de mimarlık şaheseri (!); yola sadece eğim verilmiş. Bir tekerlekli sandalyenin bu eğimli yoldan geçip, araç yolundan, karşı kaldırıma çıkması imkânsız. Çünkü eğimli yolun sonunda en az 10 cm'lik bir basamak daha var. Sakarya İlköğretim okulunun önüne geldiğimde, gözümün önünde bir engelli arkadaş bu basamağı görmedi ve eğimli yola tekerlekli sandalyesiyle girdi. Ancak yola inemedi, neredeyse devriliyordu ben yakaladım. Bu bir ayrıntı ama engelliler için çok önemli. Neredeyse çoğu eğimli yolar böyle hatalarla dolu. Eğer fiziksel engelli yurttaşlarımıza önem veriyorsak bunların düzeltilmesi elzemdir.
  Kaldırımdaki çoğu eğimli yolların karşısındaki kaldırımda da yine eğimli yol olmalı ki engelli vatandaş tekrar kaldırıma çıksın. Ama yok...
  *****
         Benim belediyeye naçizane tavsiyem, engellilerin tekerlekli sandalyeleri için yapılan eğimli yolların fonksiyonel olup olmadığını anlamak için engelli dernekleriyle bağlantı kurun. Hangi standartta yollara ihtiyaçları olduğunu onlar size söyler. Zira tüm zorluklarla karşılaşan, ne yazık ki, yine onlar.

                                                             

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak