Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Domatesin cenaze namazı

Dumlu Demircioğlu

  1 Aralık 2016

       Domatesin cenaze namazı
       Televizyondaki haber ve görüntüyü kaçıranlar için yazıyorum. Evet, sofralarımızın baş tacı, yemeklerimizin olmazsa olmazı DOMATESİN CENAZE NAMAZI kılındı. Kimler kıldı: ÜRETİCİLER, domatesi binbir emek ve masrafla yetiştirip bize yedirenler, imamın arkasında durup cenaze namazı kıldılar. Niçin: maliyet fiyatının altında bile sattıkları için. 80 kuruşa mecburen verdikleri domatesi biz. 3-4-5 liraya alıyoruz. Sebep: aracılar.
         Bu adaletsiz yanlış ve haksız uygulama bütün meyve sebzelerde var. Tarımsal ve hayvansal üretimlerin hepsinde var. Ve bugüne kadarda yetkililer bu önemli meseleye bir türlü el atmadılar. Parayı aradaki zenginler götürüyor gittikçe de zenginleşiyor, üretici gittikçe fakirleşiyor siz buna nasıl bir ekonomi dersiniz merak ediyorum.
         Hiç bir zaman TARIM VE HAYVANCILIK bu kadar ihmal edilmemişti. Yurt dışından canlı hayvan ve karkas et getirmezsek, inanınız yiyecek etimiz yok. Şu tavukçuluk ve özellikle modern kümes tavukçuluğumuz olmasa, tavuk etini de asla bulamayız. Neden:
          Sen kalkar Amerika Şili'den elma ithal edersen, kırmızı eti Afrika'dan ithal edersen ve yurt içinde de tarımı ve hayvancılığı elinin tersi ile itersen olacağı budur.
         Sanayileşeceğiz derken, böylesine tarımı ihmal etmenin cezası çok yakın zamanda açlıktır. Evet, ne zamana kadar ithal. Kendin üretmediğin müddetçe ilerde açlık kapımızı çalacaktır, inanınız.....
          Büyük Şehir Yasası üreticiyi yetiştiriciyi fena halde vurmuştur. Tarım arazilerinin iskana açılması fevkalade yanlıştır. Köylerden şehirlere göç edilmesinin sebepleri ortadan kaldırılmadıkça gelecek yıllar felaket yılları olacaktır. Şehirler yaşanamaz duruma gelecektir. Anadolu toprakları (eğer kalırsa-betonlaşmazsa) çölleşecektir.

        Korkunç derecedeki büyük israfları görmeyip, meyve sebze fiyatlarının enflasyonu artırdığını iddia etmek ne kadar vicdanidir. Bir kilo su, bir kilo sütten daha pahalıdır, bunu görmemek insafsızlıktır.
         Domatesin cenaze namazı yetmez - diğer bütün meyve ve sebzelerinde cenaze namazı kılınmalıdır, hatta vakit gecikmiştir bile.
         Eğer kaldıysa ben o elleri nasırlı tarım üreticisini, hayvan yetiştiricisinin ellerinden öpüyorum.
                                               Dumlu DEMİRCİOĞLU

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak