Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

PETROL KİRLİLİĞİ VE ORMANSIZLAŞMA

Yeşim Seçen

  5 Aralık 2016

  PETROL KİRLİLİĞİ VE ORMANSIZLAŞMA

  Dünya ölçeğinde öylesi bir ormansızlaşma yaşanıyor ki, 5 yıl önce bilim insanları; '2050 yılında yağmur ormanlarının yüzde 50'si yok edilmiş olacak' diyordu. Bugün ise, '2030 yılına kalmadan yağmur ormanlarının sadece yüzde 10'u kalacak' diyor, yani ekolojik kıyamet kapımızda!

  Petrol üretimi, dünyanın dört bir yanındaki ormanların yok edilmesi, bozulması ve toprakların çevresel tahribatından sorumludur.  Yağ emme prosesi, toksik sondaj yan ürünlerinin yerel nehirlere salınmasına neden olurken, patlak boru hatları ve sızıntılar kalıcı petrol kirliliğine neden olur.  Buna ek olarak, uzak petrol sahalarına girmek için yolların inşası, sömürgecilere ve arazi spekülatörlerine el değmemiş tropikal ormanlarda alan açıyor.

  Batı Amazon Yağmur Ormanları, Kanada Ormanları gibi orman yoğun bölgeler, enerji şirketlerinin tehtidi altında ve bu şirketler son olarak gözlerini kutup bölgelerine kadar diktiler.

  Örneğin, Nijerya'daki Nijer nehri deltasındaki mevcut kriz, Shell'in sondaj

  operasyonlarından kaynaklanıyor. Özellikle Ekvador ve Amazon Ormanlarındaki petrolün gelişim  süreci bu konuda dramatik birer örnektir.

  Ekvador Ormanları, dünya üzerinde biyolojik çeşitliliği en zengin bölge kabul

  ediliyordu, tabi 1967 yılında petrol devi TEXACO bu ormanlara girmeden önce.

  1960'ların sonu ile 1990'ların başları arasında, 130 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan Oriente Bölgesi, petrol sızıntıları ve erişim yolları, keşif ve üretim faaliyetleri için orman açma nedeniyle ciddi derecede bozulma ve ormansızlaşma yaşıyordu.  Yeşil gruplar, TEXACO'nun 20 milyar galonun üzerindeki toksik sondaj yan ürünlerini yerel su kaynaklarına bıraktığını ve yaklaşık 17 milyon galon ham petrol döktüğünü belirledi.  1992'de yaşanan dökülme o kadar büyüktü ki, Rio Napo Nehri günlerce zift karanlığında, simsiyah aktı. Peru ve Brezilya Hükümetleri bu felaketten etkilenen bölgeler için olağanüstü hal ilan etmek zorunda kaldı.

  Texaco, 1992 yılında faaliyetlerini, Ekvator'un devlet petrol şirketi Petroaguador'a sattı ve devretti. Geride yüzlerce toksik atık çukuru da dahil olmak üzere önemli hasar bıraktı. Çevrecilerin ve yerli grupların protestoları Texaco'yu, temizleme ve rehabilitasyon çalışmaları için 5-10 milyon dolar vermeye yönlendirdi.  Bunun yanında, TEXACO'nun faaliyetlerinden etkilenen 30.000 kişi adına TEXACO'ya karşı bir grup davası açıldı. Dava bugün de devam etmekle birlikte, her iki taraf için de ciddi sıkıntıları olan karmaşık ve tartışmalı bir davaya dönüştü.

  Yağmur ormanları, gezegenimizin oksijeninin yarısını sağlıyor..

  Bilim insanlarının felakete ilişkin korkutucu olan son sözü de şu; 'İnsanoğlu, bu yüzyıl içerisinde yağmur ormanlarının tümünün yok edildiğine şahit olacak'...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak