Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Görünmez katil...?

Dumlu Demircioğlu

  29 Mayıs 2017


      GÖRÜNMEZ KATİL....?

        Dünya sağlık örgütü, hava kirliliğine, görünmez katil diyor. Çünkü, dünyada 7 milyona yakın insan hava kirliliğinden ölüyor. Her yıl, Akciğer kanseri ölümlerin başını çekiyor. Felç ve kalp hastalıkları ölümlerin yüzde 30'unu kaplıyor. Hava kirliliğinden dolayı çocuk ölümleri gittikçe artıyor ve maalesef göz göre göre bu ölümler çoğalıyor.
        Neden: Çünkü hiç bir tedbir almıyoruz veya alamıyoruz.
         Konu ile ilgili bütün yetkili makamlar ve yetkili kişiler nedense ilgilenmiyorlar. Fakülte bitiriyorlar, bir şeyler öğreniyorlar, yetkili görevlerde olunca, en azından insan sağlığı için adımlar atmıyorlar.
        Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğini değer olarak 20 kabul etmiş olmasına rağmen Türkiyemiz'de maalesef 50 sınırlarının dahi üzerindedir.
         2016 yılı ölçümlerine göre yurdumuzda havası temiz 2 vilayet var. Bunlar Artvin ve Tunceli. Diğer bütün vilayetlerin havası kirli. Hele bizim Bolumuz'un havası ise içler acısı. Hele de İzzet Baysal Caddesi'nin çimento tozu solunması korkunç.
         Nedense Türkiyemiz'de koruyucu hekimliğe hiç önem verilmiyor. Bir kaç çocuk aşıları ile yetiniliyor. Halbuki gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimlik çok önemlidir ve uygulanır. Bizde ise: insanlar hastalansınlar, gelsinler hastaneye muayene edelim, tedavi edelim düşüncesi var.
        Gerek Tıp hekimliğinde ve gerekse Veteriner Hekimliğinde asıl görev, insanların ve hayvanların hastalanmadan tedbirlerini almak ve hele de insanlara geçecek salgın veya adi hastalıkların önünü kesmektir.
         Siz yetkililer koruyucu hekimliğe önem vermezseniz daha çok hastaneler veya şehir hastaneleri yaparsınız, yine de başa çıkamazsınız hasta yoğunluğunu önleyemezsiniz.
         Mesela: İzzet Baysal Caddesi'ndeki çimento solunması neticesinde, ben inanıyorum ki dahiliye ve göğüs hastalıkları poliklinikleri doldu taştı, akciğere yerleşen bu ağır metaller kolay kolayda tedavi edilemez..... Peki niçin ön tedbirleri almıyoruz. Yetkililer neden suskun.
        Bana göre: en kısa zamanda ve derhal bu işi bitirilir. 24 saat çalışmayla caddenin asfalt işi tamamlanır. Benim görev anlayışım bu.
         Hantal, tembel, zaman geçiren görevliler, TÜRK MİLLETİNE yakışmaz. Bize yakışan ÇALIŞMAKTIR ve hem de ÇOK ÇALIŞMAKTIR. 
                                                  Dumlu DEMİRCİOĞLU

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak