İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ 

Yeşim Seçen

  6 Haziran 2017

  DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ 
   

  5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak her yıl kutlanmaktadır. Bu gün, BM Genel Kurulu tarafından 1972'de kuruldu. Dünya Çevre Günü gerçekte, 'Birleşmiş Milletler İnsan Çevresi Konusundaki Stockholm Konferansı'nın yıldönümüdür. 

  Her yıl, günün farklı bir tema ile kutlanması amacıyla, Mart ayında oylama sonucu karar veriliyor. Dünya Çevre Günü Kamusal (resmi) bir tatil olmadığı için sosyal yaşamı da etkilemiyor.

  Her yıl, Dünya Çevre Günü farklı bir şehir tarafından sahipleniliyor. Başlangıçta, dünyanın her yerindeki insanlara çevre hakkında aktif olmayı ve gezegenimizin geleceğini güvence altına alacak bazı adımlar atmaya ilham kaynağı olması için yaratılmıştı.

  Kısaca Dünya ve Çevre: 
   
  •  İlk Dünya Çevre Günü 5 Haziran 1973'te gerçekleşti. 
  •  Her yıl 80 trilyonun üzerinde alüminyum teneke kutu tüketiyoruz ve bunlardan sadece bir tanesi için, üç saat boyunca TV çalıştırmak için yeterli enerji harcıyoruz . 
  •  Dünya Çevre Günü kendi marşına sahiptir. 
  •  Çevre günü, 1973'ten beri yaygınlaştı ve toplumsal destek için küresel bir platform haline geldi. 
  •  100'den fazla ülke halka açık sosyal yardım etkinliklerinde yer almaktadır. 
  •  Küresel karbon emisyonlarının % 14'ü, gıda atıklarından kaynaklanmaktadır.  Bu israfı azaltmak, çevremize yardımcı olmak için yapabileceğimiz en kolay şeydir. 
  •  Genel Kurul tarafından 5 Haziran 1972'de kabul edilen bir diğer karar UNEP'in (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) oluşturulmasına yol açtı. 
  •  Dünya Çevre Günü, farklı ülkelerde farklı şekillerde kutlanmaktadır. Bu etkinlikler arasında konser, geçit töreni, sokak koşuları, çeşitli yarışmalar (fotoğraf, yazı, resim, şiir, edebiyat vb) sokak, doğa ve deniz temizleme kampanyaları vb. gibi etkinlikler bulunur.
  •  Doğayı tasvir eden yeşil, mavi, kahverengi gibi renklerin yumuşak tonları, tanıtım etkinliklerinde ağırlıklı olarak kullanılır.

  •  BM, 2050 yılına gelindiğinde, insanlığın şu andaki nüfus artışı ve tüketim oranında kendisini korumak için üç gezegene ihtiyaç duyacağını açıkladı...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak