Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

14 Temmuz 1958.... Zavallı Irak.....?

Dumlu Demircioğlu

  26 Eylül 2017

      14 TEMMUZ 1958..... ZAVALLI IRAK.....?
      Yaz mevsimini kim sevmez ki...? Hele Temmuz ayı..... Bol güneş bol sıcaklık ve dolayısıyla çalışanlara bol bol tatil mevsimi ...
      Ama şahsen ben: Temmuz ayı geldiğinde asla aklımdan çıkmayan 14 Temmuz 1958 IRAK İHTİLALİNİ hatırlarım ve acılarım içimde tekrarlanır. Müthiş derecede üzülürüm, çünkü o tarihte bütün Türkiye halkı çok üzülmüş ve yas tutmuştuk.
     Irak kralı FAYSAL ve Başbakan NURİ SAİT PAŞA iş başında idiler. Nuri Sait paşa tam bir TÜRK dü. Kral FAYSAL ise TÜRK sevdalısı idi-ki ihtilalden 5-6 ay evvel İstanbul'lu kızımız FAZILA ile nişanlanmıştı.
     Bütün Türk Milleti yapılacak olan düğünlerini sabırsızlıkla bekliyordu. İstanbul sosyetesi düğün için hazırlıklarını dahi tamamlamıştı. Artık FAZILA milletimizin gözünde IRAK KRALİÇESİ idi.
     Ama bir sabah uyandık ki, Irak askeri yetkililer ihtilal yapmışlar ve asla İslam dinine yakışmayacak bir uygulama ile FAYSAL'ı öldürmüşlerNURİ SAİT PAŞA'yıda öldürdükleri gibi bir arabanın arkasına iple bağlayıp Bağdat sokaklarında dolaştırdılar.....? Resimlerini o zaman ki gazeteler ardı ardına baskı yaparak neşrettiler. Halen gözümün önündedir o resimler..... Böyle bir vahşet zaten unutulamaz....
     İşte size IRAK....O yıldan beri üst üste ihtilaller yaşamıştır. Eğitimin, kültürün ve en önemlisi DEMOKRASİNİN olmadığı bir ülkenin içler acısı durumu bu.....? Ve nihayet 2003 Amerikan zulmü. 
      Faysal'ı ve Nuri Sait Paşa'yı öldürenlerde sonradan aynı akıbete uğradılar.....Ve ne oldu.....Irak darma duman oldu-parçalandı.
      Onun için kendimize örnek alarak düşünüp, TÜRK MİLLETİ olarak el ele verip, hepimiz evvela VATAN sevdalısı olmalıyız. Milletimizin ve devletimizin yaşaması için şuurlu, eğitimli, kültürlü bireyler olup, demokratik cumhuriyetçi hür bağımsız laik hukuk devleti anlayışından ayrılmadan medeni ülkelerle yarış içinde olalım 
      Büyük ATATÜRK ve arkadaşlarının önderliğinde milletin kanla yoğurduğu bu topraklara sahip çıkalım. Hiç bir menfaat, gelir, kazanç vatan topraklarından üstün olamaz.
      Bu milletin evlatları İSTİKLAL HARBİ MADALYALARINI iftiharla bunun için taşıyorlar.
                                                 Dumlu DEMİRCİOĞLU
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak