Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Gülümseyin ve sağlıklı kalın !

Yeşim Seçen

  26 Kasım 2017

        GÜLÜMSEYİN VE SAĞLIKLI KALIN!

  İçten gelen sürekli bir gülümseme hali, gerçek ve en etkili bir meditasyondur. Üstelik en kolay bir şekilde ve her yerde uygulayabileceğiniz, zamana bağlı olmayan bir meditasyon.

  Yapmanız gereken şey ise çok basit bir şey, burnunuzdan ağır ağır aldığınız derin soluk sırasında tebessüm etmektir. Soluk aldıktan sonra birkaç saniye soluğunuzu tutun ve gülümsemenizi sürdürün. Gülümseme halinizi hiç bozmadan, derin soluk alıp-soluğunuzu tutma hareketini üç kez yapın.

  Sonrasında normal soluk düzeninize geçin ama "her an tebessüm halinizi sürdürün".

  Bu tebessüm hali, vücudunuza büyük zararlar veren ve hayati organlarda kalıcı hasarlar oluşturan stres hormonu kortizol salgısını durdururken, endorfin, dopamin, seratonin ve melatonin gibi mutluluk veren ve vücudunuzun sorunlu bölge ve organlarını onarmaya başlayan hormanların salgılanmasına yol açacaktır.

  Bu sürekli gülümseme halini (meditasyonu) yaşam biçminiz haline getirdiğiniz zaman, cildinizin ve organizmanızın gençleştiğini; yüzünüzün aydınlanıp güzelleştiğini; sağlık sorunlarınızın yok olmaya başladığını ve ilerleyen yaşlarda genç kaldığınızı görecek ve çok ama çok şaşıracaksınız.

  Peki bu nasıl oluyor? Cevap karmaşık ama basit. Mutluluk hormonları sizin adınıza iyi olan her şeyi yapıyor. Kalp atışları yavaşlarken tansiyon düşüyor ve olması gereken yerde kalıyor. Bağışıklık sistemi olması gerektiğinden daha fazla güçleniyor. Hafıza güçlenirken, odaklanma ve dikkat artıyor. Daha sağlıklı düşünmeye başlıyorsunuz. Tüm hastalıkların ortak nedeni olan stres, yerini huzur haline bırakıyor. Gülümsemeniz çevrenize bulaşırken, daha sempatik ve çekici oluyor, etrafınıza güven veriyorsunuz. Üstelik "sıfır maliyetle"..

  Bu durum, Charles Darwin'in "yüz geri bildirim hipotezi"ni de doğruluyor; Darwin, duyguların yüz kaslarının aktivitesi tarafından değiştirilebileceğini öne sürmüştü. Yani, "sahte bir gülümseme ile mutluluğun yaratılabileceğinin" modern çağlardaki ilk sözcüsü, Darwin oldu. Oysa "gülümseme meditasyonu" Uzak Doğu Tıbbının yüzyıllara varan geleneksel bir tedavi ve iyilik hali yöntemidir.

  Unutmayın; gülümsemek meditasyondur, sağlıktır ve mutluluktur, uzun ve genç yaşamaktır..

  Gülümsemeniz hiç eksik olmasın...

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak