Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ah Gölcük vah Gölcük 

Konuk Yazar

  19 Aralık 2017

  Ah Gölcük vah Gölcük 

  Sayın Bolu'yu sevenler, bu günlerde Bolu'da şu acı haber tartışılıyor. Gölcük Bolu Belediyesi tarafından 'imara” açılıyormuş. Lami cimi yok 'işin özeti” bu. Peki bu ne anlama geliyor? Hani Bolu'nun reklamlarında 'tabiatın kalbi Bolu” deniliyor ya işte ben de diyorum ki Bolu'nun kalbi de GÖLCÜK' tür. Hal böyle olunca Bolu'nun kalbi hançerlenmek isteniyor. Hançerleyen kim? Maalesef BOLU'lu bir belediye başkanı.
  Sayın başkan 'ağaç kesilmeyeceğinden” söz etmektedir. Bunu, Gölcük'ü görmeyen birisi kabullenebilir, ama gören hiç kimse buna inanmaz. Gölün etrafı ibreli ağaç ve ağaççıklarla kaplıdır. Gölün ve çevresinin alanı göz önüne alındığında ağaç kesmeden baraka dahi yapılamaz. Ayrıca tasarlanan beton binaların inşaatı sırasında iş makinelerinin tahribatı da işin bir başka tarafı.
  Yıllarca önce ben Bolu Orman Bölge Müdürlüğü hukuk danışmanı iken bir toplantıya katılmıştım. Konusu şu idi; Orman Genel Müdürlüğü Bolu Bölge Müdürlüğü'ne önümüzdeki yılın bütçesini göndermiş. Şu kadar tomruk, şu kadar odun üretilecek. Bölge Müdürü bu miktarları İşletme Müdürlüklerine dağıtıyor, sen şu kadar, sen şu kadar üreteceksin diyor. Kıbrısçık Orman müdürü, Bölge Müdürüne hitaben 'Ben Kıbrısçık ormanlarında bu kadar istihsal yapamam, kesilebilir nitelikte bu kadar ağaç yok, kesilmemesi gereken genç ağaçları kes derseniz” orman vatanın bir bütünüdür, ben bunu böyle bilirim ona ihanet edemem, o zaman beni başka bir yere tayin edin” demişti. Görüldüğü gibi yüreğinde ağaç sevgisi oluşmuş müdür ağaç için mevki ve makamından feragat edebiliyor.

  Böyle düşünenlere selam olsun.
  Sayın başkan, efendim her konuya itiraz edenler yine başladılar tantanaya diyor.
  Yine takip ettiğim bir davada ormancı, vatandaş hakkında yirmiden fazla tutanak düzenlemiş, hakim bu davaları birleştirdi, sanığa savunmasını sordu. Sanık suçunu inkar etti, hakim kızdı, 'yahu be adam birisi yanlış, ikisi yanlış, yirmisi de mi yanlış” deyince sanık 'hakim bey peki birisi doğru ikisi doğru hepsi de mi doğru” diye cevap vermez mi? Şimdi ben de sayın başkana soruyorum, her konuya itiraz edenlerin itirazlarının hepsi mi yanlış, veya sizin yaptıklarınızın hepsi mi doğru. Atalarımız ne demişiler, ”hatasız kul olmaz”, ”hata insana mahsustur”. ”Beşer bazen şaşar” 'hatadan dönmek erdemliktir”. Gelin bu hatadan vazgeçin ki ERDEMLK payesini kazanın.
  Sayın başkan, baki kalan bu kubbede hoş bir sada bırakmak istiyorsanız bu sevdadan vazgeçin. Sanıyorum sizin partilileriniz dahi bunu istemiyorlardır ama sadece siyaseten sizi destekliyorlardır, eminin ki bunu hiçbir Bolu'lu samimiyetle desteklemiyordur. Maddi değer için manevi değerin yok edilmesine hiçbir gönül razı olmaz.
  Gölcük avuç içi kadar küçük bir doğa harikası, oraya yapılacak her beton görünümlü yapı, gelincik tarlasına elektrik direği dikilmesine benzemez, saksıdaki çiçeğin yanına kuru çam dalı sokmaya benzer. Veya çok güzel bir mankenin yüzünde oluşan çıbana benzer.
  Allah sağlıklı uzun ömürler versin, ileri yaşlarınızda Gölcük' e gittiğinizde hatanızı anlarsanız ama o zaman da heyhat çoooook geçmiş olacak.
  İyi haberler beklentisi ile hoşça kalın.
                                                     İlhami Candemir 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak