Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Çiçek açan şehirler!

Cumhur Bandakçıoğlu

Çiçek açan şehirler!
  20 Ekim 2018

  Tamı tamına 20 yıldır Güney Afrika'yla bir gönül bağım var, Gelmeler gitmeler var. 2002 yılında Yener abi'ye danıştığım bir konu ve onun fikriyle o güzel coğrafyayla olan ilişkim platonik bir sevda olarak devam ediyor. Daha önceleri bir çok kere yazdığım gibi, Dünya'nın kesinlikle  en güzel iklimine ve doğasına sahip büyüleyici bir kara parçasıdır Güney Afrika. Bu büyünün en önemli parçalarından bir tanesi de  park ve bahçelerdir. Coğrafyanın  kendine özgü yapısının pozitif etkileriyle de  yeşil ve doğanın diğer renkleri, yerel yönetimlerin bilinçli çalışmalarıyla daha da büyüleyici şekil alır.  Ülkenin en önemli şehri Johannesburg ve hemen bitişiğindeki idari başken Proteria da 140.000  Jakaranda ağacı  yol kenarlarını süslemektedir.

  Şüphesiz ki Kutsal  Toprağımız Bolumuzda, ülkemizin doğa olarak en güzel ve en özel coğrafyalarından bir tanesine sahip. Belki de ülkenin Orman Denizi manzaralı tek şehri. Her ne kadar şehir merkezi betonlaşmadan ciddi anlamda nasibini alsa da, Bolu Belediyesi'nin park ve bahçeler konusunda başarılı çalışmalara imza attığını biliyoruz. Mesela, Nilüfer Parkı!  Resmi açılışı yapılmadan önce gittim. Fikir oldukça güzel. Beyaz bahçe mobilyaları ve tesisler de çok yakışmış. Tek gözüme batan  havuzlar oldu.  Acaba doğal taşlarla bir havuz  uygulaması yapılsaydı nasıl olurdu? (Narven de güzel önekler var) Kuvvetle muhtemel Nilüfer yetiştiriciliği (Kültür) yapılacağı için havuzların o şekilde yapılması gerekliliği olmuş olabilir. Ben  Yeşil Bolu'nun  sokaklarının  Çam ağaçları ve  çiçekli ağaçlarla daha güzel ve daha özgün olacağını düşünüyorum. Eskiden bahçelerde  Leylak ağaçları vardı. Zamanla bu ağaçlar azaldı hatta yok oldu. Bolu iklimine uygun  Mor Salkımlar keza başka bir örnek. Neden olmasın!  Mesela, Yukarı Çarşı da yapılan ve fikir babası Orhan Uçar abimiz olan dönüşüm uygulamasında da özgün bitki ve çiçeklerin kullanıldığını bir düşünün. Karma uygulamalara göre çok daha estetik  duracağı ve Yukarı Çarşı projesine daha da güzellik katacağı kuşkusuzdur.

  Şöyle düşünsenize, Bolu şehir merkezinde de Johannesburg gibi  bir ağaçlandırma olduğunu! TEM'den  geçenlerin  ya da Gölcük dönüşü şehri tepeden görenlerin neler hissedeceğini hepiniz anlayabilirsiniz. İnanıyorum ki bu tip bir uygulama Bolu'ya her anlamıyla farklılık getirecektir. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ile  Kent Estetik Kurulu'nun  bu konuyu düşünmesi  dileğiyle.
   

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak