Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Necip Fazıl mı ?  Türkan Saylan mı ? 

Cumhur Bandakçıoğlu

Necip Fazıl mı ?  Türkan Saylan mı ? 
  9 Şubat 2019

        Necip Fazıl mı ?  Türkan Saylan mı ? 
        Yerel Basın daki haber akışından; geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan yeni belediye binasının zemin katına yapılan yeni kültür merkezine verilecek olan isim için belediye meclisinde oylama yapıldığını ve oylama sonucu Necip Fazıl Kısakürek olarak tescillendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. CHP grubu ise yeni kültür merkezinin isminin Türkan Saylan olması önerisinde bulunmuş. CHP Grup Başkanvekili Erhan Beykoz'un belirttiği gibi, her iki ismin de ülkemizin iki önemli değeri olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki her iki isim de ülkemizin çarpık düzeninde siyasallaştırılıp taraf olarak algılanmaktadırlar.   
         Gerçeğinde, popülizm rüzgarı olan ve toplumdaki ayrışımı derinleştirme hedefiyle isteyerek, ya da istemeyerek Necip Fazıl Kısakürek ismi Bolu'da bir kültür merkezine verilmiştir.   Bolu'da o kültür merkezinin önünde dursanız önünden geçen 100 kişiye sorsanız,  %95’i Necip Fazıl'ın 3 tane eserini sayamaz. Tabi, Belediye Meclisi'ndeki koltuk dağılımı göz önünde bulundurulduğunda farklı bir sonucun çıkmayacağını bilerek Türkan Saylan ismini de önermek ne kadar doğru bilemiyorum. 
         Ben, CHP Grubu'nun yerinde olsaydım, Bolu'yla özleşen bir ismi ortaya koyardım. Hatta AK Parti Grubu’nun da hayır demekten çekineceği ve çelişkiye düşeceği bir ismi bulur, kafalarda soru işareti oluştururdum. Aksi sonucu da siyasi bir malzeme yapar, şu seçim ortamında kullanırdım. 

         Sonuç olarak, bu popülist ve ayrımcı siyaseti Türkiye'nin bir an önce üzerinden atması gerekiyor. Bu yaklaşımların ne bu ülkeye, ne de o değerli isimlere bir faydası yok. Bolu Belediyesi Abant Kültür Merkezi olsun. Bolu Belediyesi Şair Dertli Kültür Merkezi olsun. Bolu Belediyesi Muzaffer Işın Kültür Merkezi olsun. Bolu'nun kendi öz değerleri olsun.  Zaten büyük şehirlerde o önemli değerlerin isimleri birçok yerde onurlandırılıyor.
                                                           Cumhur Bandakçıoğlu  
   

  • Murkob31 Aralık 2020 . 00:44

   Bolu belediyesi de şimdi bir bulvara Türkan Saylan'ın adını vermiş. Ne güzel rövanş! Yazınızı isimleri değiştirerek aynen bu günkü belediyeye ithaf edebilirsiniz. Türkan Saylan bulvarından geçen kaç kişi acaba kim olduğunu bilir? Ama dert başka, sizin gibi sureti haktan görünüp gol atmaya çalışmayacağım. Necip Fazıl'a sonuna kadar evet. Saylan'a sonuna kadar hayır. Söz konusu hanım efendi milletimizin büyük çoğunluğunun değerleriyle kavgalı o

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak