Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kaldırımda yürürken çok dikkatli olalım

Cumhur Bandakçıoğlu

Kaldırımda yürürken çok dikkatli olalım
  16 Temmuz 2019

         Kaldırımda yürürken çok dikkatli olalım

         Yer; Bahçelievler Mahallesi Muzaffer Işın Caddesi, Şemsi Ahmet Paşa Caddesi Kavşağı. Günlerden Pazar, iyi ki de Pazar. Yağışlı bir hava var! Her zaman olduğu gibi araçlar şehir içi hız limitlerinin üstünde seyir halinde.

         Muzaffer Işın Caddesi, hem üst yakayla alt yakayı birbirine direkt bağlayan bir geçiş yolu olması, hem okul bölgesi olması, hem de nüfus yoğunluğunun olması sebebiyle araç ve yaya trafiğinin üst düzeyde olduğu bir yer. Dolayısıyla hız limitlerinin üstünde kullanılması ciddi kazalara kolaylıkla davetiye çıkarmakta.

        İşte o davetiyelerden bir tanesi geçtiğimiz Pazar günü benim gözlerimin önünde oldu. Vali Konağı’ndan, Beşkavaklar istikametine giden bir binek araç ile Borazanlar’dan, Atatürk Bulvarı’na giden hafif ticari araç çarpıştı. Binek araç sürücüsü kaygan zeminde toparlayamayarak fren ve gaz bocalamasıyla ters istikamete dönüp Tezel Kuru Temizleme’den içeri girmeye ramak kala durdu. Büyük bir şans eseri ne park etmiş araçlar, ne seyir halindeki araçlar, ne dükkanlar, ne de bir yaya zarar görmedi. Çok ciddi bedeller ödenebilirdi, şans eseri ödenmedi. Daha önce Muzaffer Işın Caddesi’nde bulunan hız düşürücü kavisler sebebi nedir bilinmez bir şekilde sökülmüş.

         Bir gerçek var ki, sürücülerimizin duygusal zekalarıyla bu işlerin düzelme şansı yok. Zaten eğitim konusunda da pek diyecek bir şey yok. Hepsinin bir acelesi var, hepsi bir yerlere bir şeyler yetiştiriyor. Çok büyük çoğunluk cep telefonuyla seyir halindeyken görüşüyor. Durum böyle olunca Muzaffer Işın Caddesi gibi yoğun trafik noktaları yayalar için ciddi tehlike arz ediyor. Polise aldırış eden yok, kaza olmuş, bir dolu Trafik Polisi olay yerinde, yoldan geçen bir araç oldukça hızlı bir şekilde bağırta bağırta yoluna devam ediyor. Bu kavşağın dört tarafına da hız düşürücü kavislerin derhal yapılması gerekiyor. Aksi halde çok daha ciddi telafisi olmayan kazalara sahne olacaktır. 

   

          Not; Trafikte, hafif ticari araçlara ve büyük çoğunluğu beyaz renk olan, Renault Megane ve Fiat Egea ve benzer araçlara dikkat edin.  Hafif ticari araçlar motor gücü yüksekliğine rağmen emniyet sistemleri düşük araçlar. Beyaz, Megane ve Egea ve benzerleri genelde kiralık şirket araçları, sürücüleri tarafından umursamazca kullanılmakta. Bu araçlara dikkat edelim. Kaza oranları oldukça yüksek.

                                                          Cumhur Bandakçıoğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak