Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Haram lokma....?

Dumlu Demircioğlu

  9 Eylül 2019

       HARAM LOKMA.....?

      1950'li yıllar.Tarım Bakanlığı müfettişi dairemizi ve görevli olan bizleri teftiş etmeye geldi.Görevim icabı AĞRI-DOĞUBAYAZIT'tayım. Dairemiz hükümet konağı içinde. Kış aylarında sobada tezek yakıyoruz. Kaymakamın odası da tezekle (koyun tezeğine kemre denir) ısınıyor. Öyle dairelerde mesai saatleri içinde çay-kahve içmek yok. Böyle bir alışkanlık da yok. Zaten imkanlarda elverişli değil. Mecbur kalıp bir çay içmek gerekirse 50 metre uzaklıktaki kahveden getirtebilirsiniz.

       İşte, ben de müfettiş beye bir çay ısmarlamak istedim ama kabul ettiremedim... Çalışmam bitsin, sonunda belki bir çayını içerim dedi.

       Hiç unutmam... O tarihlerde kafelerde bir bardak çay 5 kuruş. 4 kişiye yetecek bir ekmek de 5 kuruş. İstanbul'da yatılı lise okurken akşam yemeğine kadar acıktığımız için, hemen karşıdaki büfeden 5 kuruşa bir ekmek alır, 3-4 arkadaş açlığımızı giderirdik.

       Müfettiş beyin teftişi bitti... Son konuşmalar-görüşmeler ve evraklar ile defterlerin tanzimi vesaire tamamlandı. Allahaısmarladık diyecekken.... Sayın müfettiş bey, ben size bir çay ısmarlayacaktım dedim ise de... Teşekkür ederim Dumlu Bey, başka zaman dedi ve beni kırmadan çay teklifimi reddetti... O yılların müfettişleri.....

       Gazetelerde devamlı okuyoruz- falanca yerde bilmem kaç kişiye kahvaltı verilmiş, şu kadar milyon fatura..... Bir başka yerde akşam yemeği düzenlenmiş,şu kadar milyon fatura.... Bir başka yerde kodaman birisi gelmiş,onun şerefine yemek-kokteyl vesaire, yüzlerce katılım,şu kadar milyon fatura...Bitmek bilmeyen yeme-içmeler... YAZIK...YUH...

      O yeme içme programını hazırlayanlar acaba ceplerinden bir kuruş ödüyorlar mı? Nereden çıkıyor bu masraflar....? DEVLETTEN... Bu uygulamaya VİCDANSIZLIK derim. Kimin parasını yemeğe içmeye harcıyorsun be haktan-adaletten-vicdandan yoksun yetkili... GÜNAHTIR İSLAM dininde devlet ve milletin malını-mülkünü-parasını keyfine harcamak var mı.?

      En üzüldüğümüz nokta ise, maalesef devlette DENETLEME-TEFTİŞ müessesesinin çok yetersizliğidir-hatta hiç olmamasıdır.

      Geçende de yazdım.... DEVLET BABADIR... Kontrol edecektir. Ciddiyet-disiplin asla bozulmamalı...Tarafsız yansız devlet hizmetleri Hak-hukuk-adaletli,vicdanlı,bilgili, liyakatlı, disiplinli memurlara teslim edilmelidir.Aksi takdirde millette biter, devlette..

                                                                    Dumlu Demircioğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak