Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

18'inci MADDE.....?

Dumlu Demircioğlu

18'inci MADDE.....?
  26 Kasım 2019

       18'inci MADDE.....?

        Şu yazımı okuyan bütün Bolu'lu hemşehrilerim gayet iyi bilirlerki, geçmişte Bolu'muzda, şiddetli bir rüzgar gibi esip ortalığı kasıp kavuran bir 18'inci madde uygulaması yapıldı....

       ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR lafı, maalesef hiçe sayıldı. Şahıslara ait tapulu, taşınmaz gayrimenkullere resmen el konuldu...? Tarlalara ve bahçelere dozerler girdi..... Ve maalesef ilimizdende bir yetkili veya Avukat, bu yanlış ve haksız yapılan cebri uygulamaya itiraz dahi edemediler. Ben şahsen, Bolu dışındaki birkaç hakim ve savcıya bu durumu anlattığımda şaşırıp kaldılar ve şöyle dediler...

      TAPULU MALA HİÇBİR YASA KARŞILIKSIZ EL KOYAMAZ.

       Şayet, devletin böylesine bir uygulaması var ise.... Taraflar bir araya gelerek, komisyon değer hakkını belirlemek suretiyle istimlak yapılır ve o zaman ister belediye, ister devlet, tapulu malı kullanabilir.

       Duyduğum kadarı ile de bu 18. madde uygulaması bizim Bolu'dan başka bir yerdede uygulanmadı..... Acaba bizler uyutulduk mu....?

       Tapulu mala tecavüz edilecek ise, o tapunun ne kıymeti var. Mülkiyet sahibi olmak hava civa mı....?
       Ohhhh ne güzel, dozeri gönder, benim bahçe duvarımı yık, ağaçlarımı kes... İstediğin kadar içeri gir, neymiş yol yapılacak de.... Maalesef şimdiye kadar yol-mol da yapılmadı...? Cebren bahçemize tecavüz edildi.

       Seçimlerden sonra Bolu Belediyemize şüphesiz bir anlayış ve hak-hukuk-adalet sistemi içinde çok çok işler düşüyor. Hangi birine el atılacağı toplum tarafından hem takip ediliyor, hem merak ediliyor. Üstelik karşı tarafta Başkan'ın adımlarını sayıyor, nefesini takip edip, güya bir açık tarafını bulmaya çalışıyor, asla başarılı olmasını istemiyor, halbuki Belediyenin başarısı hiç şüphesiz Bolu halkı içindir.

       Mesela: Bolu halkına ait olan parklara lokanta- kahvehane yapmak ne kadar yerindedir, adildir. Yılların hamamı olan Tabaklar hamamını ayakkabı dükkanı yapmak ne kadar adildir.. Söyleyiniz.. doğru mu..?

      Ne diyelim.... Allah yardım etsin şimdiki Başkan'a ve görevlilere.

                                                                              Dumlu Demircioğlu

  • Ayhan Can29 Kasım 2019 . 15:51

   Kanuna göre 18' ci madde aynı arazi üzerinde ancak bir kez uygulanabilir... 3 kez uygulanırsa bu madde gasp hükmüne girer... Kaldı ki rıza alınmadan, istişare yapmadan yapılan işler kul hakkına girer... Kul hakkı ise, hem bu dünyada, hem de ahirette çok büyük vebaldir... Yol, park, ibadethane gibi kamu yararına olan işler tabi ki güzeldir... Ancak kişinin 100 yıllık atadan kalma yerini bölüp, ortasını başkasına verirsen, bu madde feodal derebeylik haline dönüşür
  • Bir vatandas27 Kasım 2019 . 01:41

   "duyduğum kadarıyla 18 boludan başka bir yerde uygulanmadı "demişsiniz. Bir kere yerleşik alanlar için en uygun arsa düzenlemesi yöntemi 18. Madde uygulaması dır. Belediye yolları parkları okul ibadethane yerlerini nasıl ayıracak. Bugun saglık kültür İzzet Baysal buralar hep 18 le oluşmuş adalar. Sokaklar düzgün, dar değil gayet nizami bir yerleşim var. Gasp Demişsiniz. 18 uygulaması bir arazi gasp etme yöntemi değildir. Yuzde 40 a kadar kesinti de yapılabilir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak