Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Devletin 1(bir) kuruşu

Dumlu Demircioğlu

Devletin 1(bir) kuruşu
  1 Şubat 2020

      DEVLETİN 1 (BİR) KURUŞU

       Sayın okuyucularım, lütfen bu yazıyı okuyunuz... Okuyunuz da adam akıllı düşününüz.... Devletimiz nerelerden nerelere gelmiş geçtiğimiz yıllarda... Hele de 20-40 yaş neslinin bu gerçeklerden hiç haberi yok, bilgisi zaten yok... Merakta etmez, geçmişide incelemez, nerelerden nerelere geldik diye vicdanının sesini dinlemez....?

       Mustafa Kemal ATATÜRK CUMHURBAŞKANI, İsmet İNÖNÜ BAŞBAKAN. Gazi, birgün Başbakanın canının çok sıkkın olduğunu, paşanın suratından düşenin bin parça olduğunu görür. Merak eder.... Kurtuluş savaşının iki büyük komutanı. İsmet Paşa'nın savaşta bile bu kadar üzgün olmadığını Gazi hatırlar ve merakla sorar..

       -Paşa Hazretleri nedir canını bu kadar sıkan olay?

       -Sayın Paşam, Türk Hava Kurumu'nun toplantısından geliyorum, hesaplarda 40 para (1 kuruş) açık var, çok üzüldüm, Başkanı sıkıştırdım, bu bir kuruşu nereye verdiklerini bir türlü bulamadılar, onun için hem üzgün ve hemde canım çok sıkkın. Atatürk dinlenmeye devam ederken İsmet Paşa, ellerini iki yana açıp hiddetle "Türk Hava Kurumu Başkanını ve diğer yöneticilerinden, derhal bu bir kuruşun bulunmasını istedim der. Arkadaşının canını sıkan bu olayı öğrenince Atatürk'ün de suratı asılmış.

       -Demek bu 1 kuruş seni bu kadar üzdü, bu kadar yordu ha.... Ama haklısın, biz Cumhuriyeti kurarken nice bu 1 kuruşlar ihtiyacımızı giderdi, bu gün 1 kuruş yok olur, yarın 40 kuruş, öbürgün kırk lira, sonra 400 lira derken ipin ucu kaçar. Bu konuşmadan sonra İsmet Paşa, o 1 kuruşun peşini bırakmamış ve Türk Hava Kurumu'nu her gün arayarak neticeyi merakla ve acilen bildirilmesini istemiş, neticede hesaplar alt-üst edilip 1 kuruşun yanlışlıkla başka hesaba aktarıldığı bulunmuş ve Paşaya da haber verilmiş. Paşa da hemen Atatürk'e durumu sevinçle duyurmuş.

       Şimdi bu durum bazı okuyacılarıma saçma gelebilir ama, zaten hiçbir meseleyi önemsemediğimiz için bu günlere geldik ya....

       Atatürk ile İsmet Paşa bu bir kuruşun peşine düştükleri için, onların yönettiği devlette halkın parası çar çur edilmedi ve sıfırdan bir LAİK-DEMOKRAT-CUMHURİYETÇİ BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETİ doğdu. Eyy gençler bunu, bu gerçeği bilin.

      Peki şimdi THK, nerede, yaşıyor mu, yoğun bakımda mı...?

         Varlığımız Türk varlığına armağan olsun..

          NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

                                 Dumlu Demircioğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak