Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İtalya’dan bir Türkiye sevdalısından mesajlar

Cumhur Bandakçıoğlu

İtalya’dan bir Türkiye sevdalısından mesajlar
  16 Mart 2020

         

        İtalya’dan bir Türkiye sevdalısından mesajlar 

        Birkaç  haftadır yazamıyorum. Zihnim karışık ve yorgun. Ülkemizin an itibarıyla en önemli problemi Dünyanın her yerinde olduğu gibi CORONA virüsü ve ülkemizde görülecek etkileri. 

        Şimdi size İtalyan vatandaşı olan, babasının görevi nedeniyle Türkiye’de okumuş. Gerçek bir Türkiye sevdalısı, rahmetli kuzenim Atilla Kefeli’nin İtalyan Lisesi’nden sınıf arkadaşı Ingrid Raimondi’nin tarafıma yazdıklarını sizlerle paylaşıyorum. 

        Dünya Sağlık Örgütü, SARS için hiçbir resmi bir konferans yapmaz iken CORONA için 4 kez konferans düzenledi ve PANDEMİ ilan etti. Dünyadaki her ülkeye bulaşacak virüstür. Bundan dolayı ne kadar erken önlemler alınırsa o kadar iyi olur ve devletler o kadar vatandaşını kurtarabilir. 

       Beklemek, umut etmek ve beklilerle bir yere varacak durumda değiliz. Bazı devletler sayılarla istediği gibi oynuyor ve öyle açıklamalar yapıyor. Ama bu insanların hastalık kapmasına bir çare değil.  Oradan buradan gelen haberlerde halen, ‘Nezle’den daha çok insan ölüyor gibi saçma sapan sözler duyuyorum. Bu virüs çocuklara bulaşmaz, sıcak havalarda hiç problem değil! Sadece yaşlılar riskli gibi bir dolu saçma şey. Bu işin ne şakası ne de bir bahanesi var.  Bu bir nezle değil! Çocuklara bulaşıyor. Şu anda  bir tanesi 2 aylık, bir tanesi 1 yaşında olmak üzere 48 çocuk İtalya da virüs kapmış durumda. Şimdiye kadar Dünya da hiçbir çocuk ölmemiş evet ama büyüklere çok çabuk bulaştırıyorlar. Çocukların, büyüklere gitmemeleri ve kendi aralarında oynamamaları için sürekli uyarı yapılıyor. 

       İnsanlarla aranıza 1 metre mesafe koyun. Sokakta, sarılmak, öpüşmek, kalabalık yerlerde kalmak yok. Sadece yaşlılarda oluyor diye bir şey yok ayrıca yaşlılarında yaşamaya hakkı var. Bu yaşlılar, annelerimiz, babalarımız, kardeşlerimiz, eşlerimiz ve de biziz. 

        Bu arada ölen gençlerin sayısı da arttı.   Sıcağa gelince; tanınmayan bir virüs olduğu için virologlar buna bir ihtimal verse de kesin bir şey söylemiyorlar ve bunun saymamayı tavsiye ediyorlar. Unutmayalım ki Dünyanın bir yanına yaz gelirken diğer tarafına da kış geliyor. 

        Bir buçuk aydır İtalyan televizyonları bas bas bağırıyor ve bilgi veriyor bu konuda uzman oldum sayılırım.  Bugünkü durumu yaşamamızın sebebi; Baştan önemsememek, konunun önemini almamak ve Çin den örnek almamak olmuştur. 

        Dün İtalya’ya Çin den bir delegasyon geldi ve aldığımız önlemlerin şu an doğru olduğunu söylediler. Milano’ya ilk virüsü Çin den bir Alman getirdi. Almanya ve Fransa da bu iş daha büyüyecek. Tabi İngiltere’nin tutumu son derece yanlış. 

       Artık herkesin evlerinden çıkmaları yasak.  Sevdiklerine. Arkadaşlarına ve herkese söyle. Resmi uyarı yapılamasa da evlerinizde mecbur olmadıkça çıkmayın.  Yakınlığın, desteğin  ve ince düşüncen için çok teşekkürler.  Allah hepimizi korusun. 

                   Cumhur BANDAKÇIOĞLU 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak