Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

 3,5 KURUŞ

Dumlu Demircioğlu

 3,5 KURUŞ
  23 Aralık 2020

           3,5 KURUŞ

         Bu nasıl bir başlık, ne demek istiyorsunuz diye akla gelebilir.

         Söyleyeyim: Kars ilinde çalışırken bir zamanlar, köylerdeki bakkallardan yumurta aldığımızdaki fiyat... Yani 2 yumurtayı 3.5 kuruşa alırdık. Ben şahsen Halk Sağlığı ve beslenme üzerine eğitim aldığım için, yumurtanın ne kadar kıymetli bir besin olduğunu beynimle, kalbimle tasdik ediyorum.....

            Bu yazıyı yazarken içim acıyor. Bugünlerde yumurtanın çok fiyatlandığı söyleniyor, yazılıyor. Ve fakat neden fiyatlandığı düşünülmüyor.

             Ben, yazılarımda devamlı söylüyorum.. Bu anlayış ve uygulamalar devam ettiği müddetçe bırakın bir yumurtanın 1 lira olmasını, çok yakında 5 lirada olabilir inanın. Üzülerek, vicdan azabı çekerek hep yazıp söylüyorum..... Çok yakında insanlarımızın beslenmesi için sebze-meyve bulamayacağımız gibi ET-SÜT-YUMURTA hiç bulunamayacak.

             Senelerce nutuk attık mikrafon başlarında, KENDİ KENDİMİZE YETEN ÜLKEYİZ diye.... Ama bu son 30 sene içinde bu zenginliğimizi kaybettik.... Neden.... ÜRETİCİ-KÖYLÜ YOK-KALMADI-GÖÇ ETTİLER...?

              Hele de 1985 yılında yapılan TARIM BAKANLIĞI REORGANİZASYONU üreticiyi, köylüyü tamamen sahipsiz bırakmıştır. Bu günlere kadar devam eden özelleştirmeler, vatandaşın emeğini yok etmiştir.

            Şehirleşmeye bu kadar önem verilirse. Büyük şehir yasaları bu kadar bilinçsizce uygulanırsa, elbette ki KÖYLER BOŞALIR-ŞEHİRLERE GÖÇ başlar. Ve devamında da şehirler yaşanmaz hale gelir. Durum ortada: İstanbulda hiç yaşanılır mı.? Salgın hastalıklar bir uyarıdır...?

           Bütün uygulamalar ve akıllı yönetimler evvela üretimi mutlaka desteklemelidirler. Ve yine mutlaka şehirlerden köylere göçün önü alınmalıdır,teşvik edilmelidir. Yoksa şehirlerde yaşam felaket olacak... O halde kabulleneceksiniz... Yumurta bugün 1 lira , yarın 5 lira. ET bugün 50 lira, yarın 500 lira.... İnanınız gerçek bu. Hatta bulamayacaksınız bile.

            İnsanların her yaşında  ET-SÜT-YUMURTA şarttır. Bazı tıp fakültelerinin mezunları bu Proteinleri göz ardı ederler,yazıklar olsun.

            Kuvvetli bünyeler olsa idi bu COVID-19 bu kadar yayılmazdı...?

  Sayın okuyucularım: ne yapın edin,etsiz sütsüz , yumurtasız asla kalmayın..... Hele de bebekler-çocuklar-gençler-hastalar .

            Dumlu DEMİRCİOĞLU              

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük İnsanlar, bütün acılara şikâyetsiz katlanırlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak