Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Halime'nin peşinde koşan Bolu    

Tansel Karakaya

Halime'nin peşinde koşan Bolu    
  11 Nisan 2021

   

       HALİME’NİN PEŞİNDE KOŞAN BOLU 

        Geçtiğimiz günlerde Bolu türküsü olarak bilinen ve söylenegelen “Tombulacık Halimem” türküsünün, Devrek türküsü olarak tescil ettirildiği açıklandı. Türküyü derleyenlerin Ali Murat Karageyik, Muzaffer Sarısözen gibi üstadlar olduğu düşünüldüğünde Bolu türküsü olduğuna dair güçlü kanıtların varlığından söz edilebilir. Aslında türkünün Bolu’ya mı Devrek’e mi ait olduğu yönündeki tartışmanın bir hayli uzağındayım kendi adıma. Halimem türküsü ha Devrek’in olmuş ha Bolu’nun olmuş çok da önem arz etmiyor. Zira türkü bu coğrafyanın türküsü, bizim türkümüz.  

         Benim asıl derdim, taa 2014 yılında bu türkü özelinde yaratılan başka bir tartışma… O dönemde yerelde yazı yazan ve BAİBÜ Bolu Meslek Yüksekokulu’nun eski öğretim görevlilerinden olan Hüseyin Kaya’nın kaleme aldığı ve akademisyenlik hayatı gibi zırvalarla dolu olan bu yazıda, adı geçen şahıs Kurtuluş Savaşı döneminde tüm Anadolu düşmana karşı savaşırken, Bolu insanı Halime’nin peşinde göbek attığını iddia etmişti. Şimdi okurlarımızdan bazıları bana kızacak belki; ölmüş adamın arkasından konuşulmaz diyecekler. Elbette ki kültürümüzde ölmüş “adam”ın arkasından konuşulmaz. Ama yeri geldiğinde gıyabında da olsa kişiler hakkındaki gerçekler konuşulmalı.  

        Şimdi bu müteveffa arkadaşın eski bir öğrencisi olarak konuya dair görüşlerimi paylaşmayı kendimde hak görüyorum. Kurtuluş Savaşı döneminde Bolu ve halkı hakkında birçok şey söylenebilir; hatta isyankâr olduğu bile… Oysa küçük araştırmalar yapabilen ve “akademisyen” bile olmayan insanlar Ankara Hükümeti’nin yanında olan Bolu Mutasarrıfı Haydar Bey’in, Ankara’nın direktifi ile ayaklanma yaşanan Düzce’ye gittiğini, isyanı sonlandırmak üzere çaba gösterdiğini ve fakat buna rağmen isyancılar tarafından derdest edildiğini bilir. Ayaklanma Bolu’ya da sıçramıştır, doğru. Bunun; cahil bırakılmış halkın bir kısmınca, İngiliz altınları ve damat ferit uğursuzunun ayak oyunları ile gerçekleştirildiği aşikâr… Yani Bolu halkına birçok şey söylenebilir, ama Kurtuluş Savaşı döneminde hovardalık peşinde koşuyordu DE-NE-MEZ. Hele ki bunu, hangi şehre ait olduğu bile ihtilaflı olan bir türkünün sözlerine dayandırarak söyleyebilmek için insanın gerçekten aymaz ve omurgasız olması lazım. Bu durumda adı geçen şahsın seviyesinde bir cevap vermek istesek Bursa’lı olmasından hareketle… Neyse…  

         Dediğim gibi bu şahsın hasbelkader öğrencisi olmuş, kişiliğini, karakterini bilen biri olarak, ortaya attığı düşüncenin mesnetsizliğini kanıtlayacak onlarca argüman sunabilir, bir o kadar tanık getirebilirdim. Ama bu kadarı fazla olurdu. Zaten ölmüş biri hakkında yazdığım için çok tepki göreceğim. Şu kadarını da ifade etmeme lütfen izin verin: Bu arkadaşla ilgili geçmişe dönük hiçbir kuyruk acım yok. Hayatta olduğu dönemde yazı yazıyor olsaydım 2014’teki bu yazısına karşı çok daha sert şeyler yazardım emin olun. Bolu’nun yıllarca ekmeğini yemiş ve yediği kaba pislemiş herkese karşı tavrım bu olur.  

        Hepinize sevgi ve selamlarımı sunuyorum değerli okurlar… 

        Tansel Karakaya 

  • Nesrin Güneş10 Ağustos 2021 . 00:06

   Sıfırın altında seyreden bir seviye düzeyiyle, artik hayatta olmayan birine bu denli zemberek ifadeler kulanmani eshefle kiniyorum. Konuyla ilgili fikirlerini itirazlarini üslubu- lisanla dile getirseydin hic olmazsa, artik toprağa sırlanmış ve cevap hakkini kullanamayacak birinin ardindan bir damla saygiya binaen.. Çok ayip ! Çok dip !
  • Lütfi Erkan Gökce20 Nisan 2021 . 22:24

   Kurtuluş Savaşı Şehitleri: Genel Kurmay Başkanlığı verilerine göre Bolu İşgal görmediği halde (541) olarak geçmektedir. Ve bu O zaman ki nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında en çok şehit veren il olmaktadır; Kaldı ki bu rakam İşgale uğramış bütün illerden de daha çoktur; Bu vesileyle Aziz Şehitlerimize Allah a Rahmeti için yalvarırız . (Özdemir İnce'nin 28. Ağustos. 2009 tarihli ''Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin illere göre dağılım
  • Fikret Konca12 Nisan 2021 . 17:04

   Halime'nin Yigilca ilcesinin köylerinde yaşadığını biliyorum. Dolayısıyla Bolu'ya aittir.
  • Okur12 Nisan 2021 . 12:20

   Bu adam hakkındaki olumsuz yorumları yayınlamamak size hiç yakışmadı sayın editör. Okuyucuya sansür uygulamak ta neyin nesi. Bursa’lı olmakla ilgili yazdıkları affedilir şey değil. Tam bir dava konusu.
  • İlhami candemir11 Nisan 2021 . 13:18

   Sayın yazar,kabul edelim,Bolu'da ne bir kahraman çıkmıştır.Ne de bir kahramanlık türkümüz vardır.Köroğlu kahraman değildir,o düşmana karşı değil yönetime karşı bir baş kaldırandır.Peki neden kahraman yok,neden kahramanlık türküsü yok. Çok şükür Bolu düşman istilasına maruz kalmadığı için Bolulu o fırsatı bulamamıştır.Bu nedenle yokluk-sefalet görmediğinden olacak ki türküleri safahatı içermektedir.Üç o yandan beş bu yandan,estireyim mi e

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm