Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Meslek Liselerine Olumlu Bakalım 

Ali Özdemir

Meslek Liselerine Olumlu Bakalım 
  13 Haziran 2021

  Meslek Liselerine Olumlu Bakalım 

  Belki haberi olanlar vardır ama ben yine de yazayım. MEB meslek liselerinin önünü daha da açmak için çok önemli bir yeniliğe imza attı. 

  Bir öğrenci meslek lisesinin 9, 10, 11. sınıflarında çok başarılı olur ise 12. sınıfta akademik (genel bilgi) derslerinin daha çok olduğu özel sınıfa geçiş yapabilecek.  

  Başka bir deyişle, X öğrenci meslek lisesinin Y bölümüne kayıt olarak okumaya başladı diyelim. 12. sınıfa gelince mühendis, hekim, öğretmen, hukukçu, araştırmacı, akademisyen olmak isterse, üniversite sınavında soruların çıktığı derslerin bulunduğu sınıfa geçiş yapabiliyor.   

  Mesleki ve teknik Anadolu liselerindeki öğrencilerin kariyer planlamalarına destek olmak amacıyla "Akademik Paket" modeli uygulamasını hayata geçiren Bakanlık, Anadolu meslek programı öğrencilerinin 12. sınıfa geldiğinde işletmelerdeki beceri eğitimine devam edebilmesi ya da kendilerine uygun akademik alanı seçerek yoğun akademik eğitim alabilmesi imkanını sunacak. 

  Anadolu meslek programı öğrencilerine ya işletmelerdeki beceri eğitimine devam edebilmeleri ya da kendileri için hazırlanmış 4 akademik eğitim modelinden birini seçerek haftada 5 gün akademik eğitim alabilme imkanı sunulacak.  

  Öğrencilerin bu eğitim modelinden yararlanabilmeleri için 9, 10 ve 11. sınıftaki akademik ders ortalamasının 70 puan üzerinde olması ve 11. veya 12. sınıfın sonunda 40 gün stajlarını tamamlaması gerekiyor.  

  Öğrenciler okula geldikleri 5 gün boyunca haftada 31 saat akademik eğitim alacaklar. Stajlarını ise 11. ya da 12. sınıfın yaz döneminde yapabilecekler.  

  Ek bilgi için meslek.eba.gov.tr adresine de bakabilirsiniz. 

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar 

  www.aliozdemir.net 

   

   

  • Meslek liseli18 Temmuz 2022 . 08:50

   Eski sistem 1inci sinifin yariyilinda secme yapilarak basarili ogrencileri teknik lise siniflarina alirdi tabi tercihe de bagli bu cocuklarin birinci sinif itibariyle yetistirilmesi daha dogru olmazmi cocuk 2 senesini neden heba etsin bu 2 sene daha iyi degerlendirilebilirse sinavlarda diger liseler ile yarisabilme potansiyeline daha kolay girerler son 1 yil yerine 3 yil akadamik ders gormeleri daha uygun olur kanaatim
  • Eğitimci16 Haziran 2021 . 16:01

   Sayın Hocam, konu yanlış anlaşılmasın. Kesinlikle uygulama küçümsenmemiiştir. Eskisi ve yenisi, her doğru uygulama gençlerimize fayda sağlar. Evet Türkiye hepimizin. Gençliğimiz her şeyin en iyisi ve güzeline layıktır. Türkiyenin geleceği, mesleki eğitimde olup, bu da sizin gibi ufku geniş, dinamik, eğitimcilerle gerçekleşecektir. Önerilere de herkesin açık olması gerekir. İyi çalışmalar.
  • Ali Özdemir 13 Haziran 2021 . 22:20

   Sayın "Eğitimci" Meslek liselerinin 1. sınıfında başarılı olanlar teknik lise programına geçer idi. Bu uygulama hala var. Lafı uzatmak istemem... 12. sınıfta akademik sınıfa geçiş yeni başlıyor. İşi bulandırmayın. Her şeyi küçümseyen insanlardan olmayın. Doğru uygulamalara destek olmak gerek.. Başka Türkiye yok. Her şeyi küçümseyenlerden olmayın.
  • Eğitimci13 Haziran 2021 . 16:02

   Zaten bu uygulama, Meslek Liselerinin Anadolu kısmında vardı. Değişen bir şey yok. Bu uygulama ya iptal oldu veya eskiye dönüş yapıldı. Asıl olan, günümüzdeki bilimsel, teknolojik, ekonomik gelişmelere uygun olarak, öğretim programlarının yenilenmesi. Maalesef bunlar pek yapılmıyor. İyi çalışmalar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak