Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Otelinizin ömrü kaç yıl olacak?

Adil Gürkan

  1 Eylül 2021

  Otelinizin ömrü kaç yıl olacak?

   Bu soruya ne ben, ne de siz cevap verebilirsiniz. Bunun cevabı gelecekte saklı.

  O gelecek geldiğinde otelinizin kaderi de belli olmuştur zaten.

  Ama o gelecekte, otelinizin ayakta ve hatta hayatta kalma şansını yükseltmek için, bu günden yapabilecekleriniz var.

  Bu konuda biraz aydınlanabilmek için gelin, şu notları dikkatle okuyun.

  Felaketler galiba bir parça işe yarıyor.

  İnsanları, gelecekte yaşanabilecek korkunç felaketler konusunda uyarıyor. Böylece, geleceği kurtarmak noktasındaki hassasiyet artıyor.

  Gelinen nokta biraz da olsa umut veriyor.

  İnsanlığın gündeminde ilk sırada sürdürülebilirlik var. Bu kavramın önemi gittikçe artıyor. Herkes çevreye saygı noktasında daha da duyarlı bir hale geldi. Bu güzel bir gelişme.

  Bu noktada, insanoğlunu doğrulara yönlendirecek sağlam bir rehberlik gerekiyor. Hem bireyler hem de işletmeler sürdürülebilirlik konusunda daha fazla bilgi talep ediyor.

  Çevreci sürdürülebilirlik hangi alanları kapsar?

  İnsanlar ve işletmelerin öncelikli kararı Dünyamızı korumak için somut adımlar atmak olmalıdır. Durum çok vahim değil.

  2019’da yapılan bir araştırmada, insanların yüzde 93’ü çevre konusunda kaygılarını ifade ettiler. Yüzde 77 ise daha sürdürülebilir bir yaşamı öğrenmeye istekli olduklarını belirtti.

  Bu noktada ilginç olan bir durumdan söz etmek isterim. İnsanlar, sürdürülebilirlik kavramı hakkında çok fazla bilgiye sahip değiller.

  Buna karşılık bu konuda bilgi sahibi olup buna göre yaşamak isteyenlerin sayısı da çok. Dolayısı ile iklim bozulmasına ve çevresel felaketlere karşı en etkili mücadele yolu olarak eğitim ön plana çıkıyor.

  Oteller olarak bu alanda adımlar atmaya başlamadan önce endişeye kapılmayın. Bu alanda mükemmel bir pratiğiniz olmayabilir.

  Geçmişte böyle bir deneyiminiz olmayabilir

  Bundan önce, olağanüstü çevreci bir program hayata geçirmiş olmayabilirsiniz. Merak etmeyin. Ama şunu bilin, artık insanların yüzde 81’den fazlası sürdürülebilirliği önemseyen işletmeleri tercih ediyor.

  İnsanlar, kişisel değerleri ile bağdaşan kriterleri olan işletmeler ile iş yaptıklarında, kendilerini iyi hissediyorlar.

  Şu konuda kesin kararınızı verin. Bir işletme olarak gezegenin ve bu gezegende yaşayan tüm canlıların sağlığı adına neredesiniz? Sürdürülebilirlik gündeminizde var mı?

  Eğer sürdürülebilirlik, anayasanızın ilk sırasına yerleşirse, bundan kazançlı çıkacağınızdan emin olabilirsiniz. Zira, bu sayede daha az enerji ve su tüketeceksiniz. Kazancınız sadece bu olmayacak. Günümüzde daha da hassaslaşan insanlara bu çalışmalarınızdan bahsedin. Maddi kazancınızın ötesinde, markanıza geniş bir sempatizan kitlesi kazanacaksınız.

  Pandemi, sürdürülebilirliği ve seyahat sektörünü nasıl etkiledi?

  Çok açık bir gerçek var. Pandemi insanların daha sürdürülebilir pratikler, seçimler ve satın almalar konusunda hassasiyetlerini yükseltti.

  Virtuoso isimli seyahat şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 82’si, pandeminin, kendilerini, daha sorumlu seyahatler için eğittiğini söylüyor. Yüzde 72 ise, artık seyahatin yerel toplulukları desteklemesi gerektiğini belirtiyor.

  Buradan çıkan genel fikir ise şudur; artık seyahat, destinasyonların, kültür mirasının, yerel ekonomilerin korunmasında daha etkili rol oynamalıdır. Zaten geleceği de buna bağlıdır.

  Şundan da emin olabilirsiniz. Gerek basılı gerekse online mecralarda bundan böyle bu konuda çok daha fazla makale ve eleştiri yazısı okuyacaksınız. Bu hayati konuda uyarılar ve sorular artarak devam edecek. Bunu asla unutmamak gerekiyor.

  Akıllarda kalması gereken bir başka husus daha var. Bu sürece dahil olan otellerin sayısı da hızla artıyor. Bu iş bir trend değil, kalıcı bir gerçeklik.

  Bakın gittikçe artan bir kitle daha var. Yapılan araştırmalarda sürdürülebilir oteller için daha yüksek ücret ödeyecek insanların oranı yüzde 60’ları buldu. BU konudaki kriterlerinin başında gelenler de şunlar; daha az plastik kullanımı, yerel üreticiden tedarik edilen gıda ve hizmetler, daha verimli enerji ve su tüketimi.

  Otelinizi daha da sürdürülebilir kılmak için neler yapabilirsiniz?

  En başta gelen tasarruf kalemi enerjidir. Bütün aydınlatmalarda LED’e geçmek. Çatılara pencereler açarak gün ışığından yararlanmak. Enerji tasarruflu mutfak ve çamaşırhane ekipmanı kullanmak başarılı sonuçlar sağlar.

  Duş başlıklarının akış hızını düşürün. Tuvalet sifonlarını ekonomik olanlarla değiştirin.

  Biyobozunur/geri dönüştürülebilir ambalajlarda doğal, organik ve yerel tuvalet malzemelerine geçin. Banyolarınıza, yeniden doldurulabilir şampuan ve sabunluklar yerleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

  Odalardaki kağıt veya plastik bardakları ve kupaları tekrar kullanılabilir bardak ve kupalarla değiştirin.

  Her odaya işaretler ekleyerek misafirlerinizi havlularını ve yatak takımlarını yeniden kullanmaya teşvik edin

  Çevre dostu temizlik ürünlerini tercih edin.

  Odalara ve ortak alanlara geri dönüşüm kutuları ekleyin

  Yerel, mevsimlik, organik yiyecekler sunun - bu şekilde yerel işletmeyi de desteklemiş olun. Bu desteğiniz konuklarınız için çok önemlidir.

  Tahıl, yoğurt ve reçel gibi ambalajlı ürünleri cam kaplarla değiştirin

  Yiyecek atıklarınızı kompostlayın ve artık yiyecekleri yerel gıda bankalarına bağışlayın!

  Konuklara uzaktan/dijital giriş/çıkış sunun - bu, kağıt kullanımını azaltır

  Personelin tek kullanımlık değil, yeniden kullanılabilir maskeler takmasını sağlayın

  Ofis malzemeleri söz konusu olduğunda, mümkün olduğunca biyolojik olarak parçalanabilen ürünleri tercih edin.

  Bunlar sürdürülebilir bir otel olmak yolunda ilk ve en basit adımlardır. Eğer odaklanırsanız, siz de otelinize özel bazı uygulamalar bulabilirsiniz.

  Bunları yaptıktan sonra, websitenize girin. Çevre ve sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarınızı anlatan sempatik açılış sayfası oluşturun.

  Bu sayfanızda, çevreci yaklaşımınıza müşterilerinizi de dahil edebilirsiniz. Onlara, çevreci seyahatler konusunda öneriler sunun. Cesaretlendirin.

  Şimdi siz söyleyin.

  Oteliniz kaç yıl ayakta kalacak?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak